fun1848-60eaea79

آینه کارش چیست؟

آینه کارش چیست؟

هر وقت در مورد خودم کنجکاو میشم و دلم میخواد ببینم از بیرون چطور به نظر میرسم میرم سراغ آینه، وقتی روبروی آینه می ایستم حس میکنم از خودم بیرون اومدم و دارم از چشم یه آدم دوم به خودم نگاه میکنم.

موهام رو میبینم و تشخیص میدم که مرتب هستند یا نامرتب؛ و اگر لازمه برای مرتب شدنش کاری انجام میدم.

لباس هام رو نگاه میکنم و به این فکر میکنم آیا همون طوری هست که دلم میخواد باشه؟ اصلا این لباس بهم میاد؟ شلوار و بلوز و کیف و کفشم با هم هماهنگ هستند؟

گاهی هم به صورتم نگاه میکنم و چهره ای که جلوی روم توی آینه ست رو وارسی میکنم. نسبت به دیروز و هفته پیش و سال گذشته، چقدر تغییر کردم؟ چاق شدم یا لاغر؟ پوستم هنوز شادابه یا چروک افتاده و …

گاهی هم درست توی چشمام خیره میشم و از خودم میپرسم، تو دقیقا کی هستی؟ من با چی تعریف میشم؟ با چهره ام، با لباس هام، با اخلاقم یا چیزی دیگه؟

بعضی وقتها جوابی که به خودم میدم متقاعدم میکنه و با آرامش از جلوی آینه کنار میرم اما زیاد پیش میاد، جوابی برای سوال های ذهنم پیدا نمیکنم.

انگار چیزهایی وجود داره که آینه قدرت نداره بهم نشون بده. دوباره نقطه ی کوری پیدا میکنم و میفهمم یه چیزی، یه جایی وجود داره که من بهش آگاه نیستم و لازمه برای کشفش اقدام کنم.

میرم و شروع میکنم به کاوش کردن فکر و ذهنم. وارسی شون میکنم و گاهی هم لازمه حسابی شخم بزنم تا به یه چیزی برسم و کشفی کنم. البته باز هم زمان های زیادی وجود داره که در تقلا میمونم و بدون رسیدن به نتیجه، کار رو رها میکنم.

و میفهمم شاید اینجا جاییه که دیگه تنهایی از عهده اش بر نمیام.

احتمالا شما هم چنین لحظه هایی رو تجربه کردید. لحظه هایی که میدونید مسئله ای که باهاش درگیر شدین اونقدرها هم که به نظر میرسه نمیتونه لاینحل باشه ولی واقعا نمیتونید راهی برای حلش پیدا کنید و نمیدونید چه جوری میشه حلش کرد.

مثلا راه های زیادی رو برای بالا بردن میزان درآمدتون امتحان کردید ولی نتیجه ای که دلتون میخواد رو نمیگیرید. از خودتون میپرسین چرا تلاش های من به نتیجه ای که میخوام نمیرسه؟

یا اینکه برای رسیدن به وزن دلخواهتون بارها و بارها رژیم غذایی و انواع ورزش ها رو امتحان کردید اما انگار یه چیزی درست کار نمیکنه و قبل از رسیدن به نتیجه، برنامه هاتون رها میشه.

بارها برای یادگرفتن زبان انگلیسی اقدام کردید اما دلیلش براتون اصلا مشخص نیست که چرا هنوز اون اتفاقی که میخواستین نیافتاده.

بعضی از سوال ها هم ممکنه این شکلی باشه.

حالا که من تونستم به هدفی که دلم میخواست برسم -مثلا رسیدن به سمت مدیریت در شرکتی که توش کار میکنم، یا قبول شدن تو رشته ی تحصیلی که دوستش داشتم، یا حتی گرفتن مدرکی که برام خیلی ارزشمند بود- چه جوری میتونم هدف های بزرگتری رو برای خودم قرار بدم و اصلا آیا در توانم هست که براش اقدام کنم؟

این لحظه ها و این سوال ها براتون آشناست؟

می تونید همین الان یکی دو تا از موقعیت های مشابه ای که براتون پیش اومده رو توی ذهنتون بیارید؟

طبیعیه که برای همه ما لحظه هایی وجود داره که به تنهایی نمیتونیم به جواب مناسبی برای سوالهامون برسیم. تو این شرایط لازمه به خودمون فرصت بدیم که راه های جدید رو پیدا کنیم.

راهی که از دل و ذهنِ خود ما بیرون میاد و فقط و فقط مال خودمونه، راهی که از دلِ توانمندیهای ما بیرون کشیده شده و مناسب ترین راه برای ماست.

خیلی ها اعتقاد دارند کوچ مثل یه آینه عمل میکنه. میتونه مثل یه آینه تصویر کامل و جامعی از خودت، شرایط و موقعیتت رو برات نمایان کنه، البته کوچ یه نقطه قوت خیلی بزرگ نسبت به آینه داره. آینه فقط چیزهای ظاهری رو بهت نشون میده چون توانش رو نداره که از خودت برای رسیدن به جواب هایی که در لایه های پنهان ذهنت وجود داره کمک بگیره. اما یه کوچِ ماهر علاوه بر این، همراهیت میکنه تا جنبه هایی از وجودت رو ببینی که تو نقطه ی کورت قرار داره، و اگر بهشون آگاه بشی، وسعت دید بالاتری نسبت به خودت پیدا میکنی و توانمند تر از قبل ظاهر میشی.

کوچ اعتقاد داره تو اینقدر توانمند هستی که بتونی هر چیزی رو که بخوای رقم بزنی و همراهیت میکنه تا موانعی که داره جلوی تو، برای رسیدن به هدفت رو میگیره، شناسایی کنی و براش کار موثری انجام بدی.

کوچ واقعا آینه است ولی آینه ای فراتر از آینه های معمولی.

کوچ آینه ایه که در فضای سرشار از شنوایی و بدون قضاوتش میتونی با خود واقعی ات، مواجه بشی و جوری زندگی کنی و نتیجه هایی رو خلق کنی که دلت میخواد.

اگر هنوز فرصت نشده تاثیر حضور یک کوچ در زندگیت رو تجربه کنی، پیشنهاد میکنم برای یکبار هم که شده امتحانش کنی. بهت اطمینان میدم تجربه ی خوبی میشه برات.

سولماز رئوف

کوچ بهبود و توانمند سازی فردی

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
رزرو رایگان جلسه کوچینگ

برای آشنایی بیشتر با کوچ و کوچینگ یک جلسه رایگان با کوچ مرتبط با مسئله‌تان رزرو نمایید. علاوه بر آشنایی با کوچینگ، کوچ مسیر رسیدن به هدف مطلوب با کوچینگ را برای شما بیان خواهد نمود.

یک کوچ چطور به من کمک میکند؟
یک کوچ چطور به من کمک میکند؟

یک کوچ چطور به من کمک میکند: تا حالا شده به تماشای یک کوه بنشینید. حتما شده!  تا حالا شده موقع تماشای یک کوه، در

عضویت در خبرنامه ایمیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

جلسه رایگان کوچینگ

برای دریافت جلسه رایگان کوچینگ فرم ذیل را تکمیل نمایید.