افزایش اعتماد به نفس و انگیزه در نوجوان

افزایش اعتماد به نفس و انگیزه در نوجوان

بسیاری از والدین، این امکان را دارند که همواره در کنار کودک خود بوده و آموزش هایی با کیفیت بالا، بازی های ویدئویی، برنامه های ورزشی و سایر فرصت های فوق العاده برای ارتقای توانمندی های آنها ارائه دهند.کودکان می توانند بدون هیچ دغدغه ای به نوجوانان و جوانان موفقی تبدیل شوند.

با این وجود، به نظر می رسد که والدین برخی از پیامدهای مد نظر خود را در نوجوانان مشاهده نمی کنند. بر خلاف انتظارات والدین، کودکان با عزت به نفس بسیار پایین و سطح کم از اعتماد به نفس وارد تعاملات اجتماع می شوند و همه این ها بر سطوح انگیزش آنها و رسیدن به هدف نهایی تاثیر گذار خواهند بود.

خوشبختانه، امروزه والدین این فرصت را در اختیار دارند تا از رهنمودها و مشاوره های لایف کوچ ها به عنوان ابزاری برای کمک به فرزندانشان و ایجاد اعتماد به نفس در آنها استفاده کنند.کوچ می تواند رهنمودهایی را در اختیار نوجوانان قرار دهد که خودشان بین نتایج مثبت و منفی کارها، تمایز قائل شوند.

با استفاده از مربی رشد فردی یا لایف کوچینگ می‌توانید به سلامت از بین موانع و مشکلات عبور کنید در واقع لایف کوچینگ در زندگی برای شما همانند یک دوست عمل می‌کند که تمایل بسیار زیادی به پیشرفت شما دارد. البته کمکی که لایف کوچینگ به شما می‌کند از نظر روحی و عاطفی است.

روحیه شما را برای مقابله با موانعی که قطعاً باعث پیشرفت و ترقی شما می‌شود تقویت کرده و به مقابله با آن فرا می‌خواند. در واقع می‌توان گفت مربی رشد فردی یا لایف کوچینگ به آدم‌هایی که از لحاظ روحی سالم هستند کمک میکند تا در مسائل پیش آمده درر زندگی خود به طور کارا عمل کرده و همیشه شاهد موفقیت و شادابی بیشتری در زندگی خود باشند.

دقت داشته باشید لایف کوچینگ یک روانشناس و روانپزشک نیست بلکه یک شیوه و روشی است که به افراد با روحیه سالم کمک می‌کند تا هدف‌های خود را شناخته و به سمت به انجام رساندن آن اهداف حرکت کنند.

لایف کوچ ها به هنگام همکاری با نوجوانان، مسادل زیر را مورد بررسی قرار می دهند:

  • اهداف : هر فردی با هدف خاصی به زندگی خود ادامه می دهد. متاسفانه بسیاری از افراد بدون درک از هدف نهایی خود به ادامه زندگی می پردازند.افرادی که هدف خاصی در زندگی دارند، بسیار شادتر و موفق تر از آن دسته افرادی هستند که فاقد اهداف رشد و توسعه می باشند.
  • ارزش ها : ارزش ها، چیزهایی هستند که برای ما مهم اند. ارزش ها، اقدامات ما را تعیین مسیر کرده ،به زندگی ما هدف بخشیده و منجر به اتخاذ تصمیمات مختلف از جانب ما می شوند. بایستی ابتدا خودمان را شناسایی کنیم، ببینیم چه چیزهایی برایمان اهمیت دارد و دوست داریم چه نوع زندگی برای خود دست و پا کنیم.تا زمانی که از ارزش های زندگی بی خبر باشیم، با هر آنچه که برای آینده ما مطلوب و کارآمد باشد، در تعارض خواهیم بود.
  • عادات : رفتارهایی که از عادات ما سرچشمه می گیرند، به سختی قابل شناسایی اند زیرا، اغلب از افکار، احساسات و رفتارهایمان آگاه نیستیم.کوچ ها کمک می کنند نوجوانان عادات منفی خود را شناسایی کرده و آن ها را با عادات مثبت و خوب جایگزین نمایند.
  • عدم مسئولیت پذیری و پاسخگویی : مسئولیت پذیری ما در قبال کارهایمان به ما قدرت کنترل زندگی را می دهد. کوچ با قرار دادن نوجوانان در برابر مسئولیت پذیری به آن ها یاد می دهد که انتخابشان، نتایج و تجارب آن ها را تعیین می کند. این دانش، به نوجوان این امکان را می دهد که به هر شکلی که می خواهد، زندگی خود را شکل دهد.
  • محدود کردن خود باوری ها : انتظارات منفی، سطوح موفقیت ما را محدود خواهند نمود. بر اساس پیش بینی های محققان، ما کارهایمان را تغییر میدهیم تا به طور مداوم، با باورها و اعتقاداتمان به پیش برویم. در حالی که نوجوانان در حال تلاش برای پی بردن به این هستند که چه شخصیتی دارند. پذیرفتن باورهای محدود کننده در نوجوانان بر اساس رفتار و افکار آن ها، بسیار آسان می باشد. کوچ نوجوانان ،این افکار را مورد ارزیابی قرار داده و آن ها را راهنمایی می کند تا باورهای محدود کننده خود را با باورهای قدرتمند جایگزین نمایند.
نوجوانان با یادگیری این مفاهیم، احساس کنترل بر زندگی خود داشته و منجر به افزایش اعتماد به نفس و در نتیجه افزایش انگیزه برای موفقیت آتی می شود. سال های نوجوانی می توانند به عنوان زمینه آموزشی سال های بزرگسالی مورد استفاده قرار گیرند.عادت های مثبت توسعه یافته در دوران بلوغ به احتمال زیاد در دوران بزرگسالی نیز توسعه می یابند. دوران نوجوانی و جوانی، دوران بسیار خوبی برای رسیدن به اهداف و مسیر زندگی افراد می باشد. مترجم : محمدرضا ترابیان مرجع:noomii

 

دیگر مقالات

کوچ محمد رضا ترابیان

 

 

محصولات کوچ محمد رضا ترابیان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از کوکی ها استفاده می کند تا تجربه مرور بهتری را به شما ارائه دهد. با مرور این وب سایت ، شما با استفاده از کوکی ها موافقت می کنید.