علم کوچینگ در مسیر شغلی

علم کوچینگ در مسیر شغلی

کوچ های حرفه ای مسیر شغلی و زندگی،سالها در جهت به کمال رساندن حرفه خودشان بوده اند و بیشتر آن را ترکیبی از علم ، هنر و غریزه می دانند. یک کوچ شغلی خوب به همان اندازه تدریس، وقت خود را صرف یادگیری نیز خواهد نمود.دانش کوچینگ شغلی به مراتب بیشتر از آن است که بسادگی فقط به ایجاد یک رزومه خوب بپردازد و یا به کسی بخاطر ترسهایش در مورد تغییر شغل ، مشاوره شخصی بدهد.

قسمت روانشناسی

بسیاری از افرادی که مایل به تغییر شغل یا ایجاد تغییر چشمگیری در جهتی مشخص هستند ، از این روند ترس دارند. این که مغز آن ها تغییر را به عنوان یک تهدید می بیند، بخشی بخاطر شرطی شدن و بخشی از غریزه بقا نشات می گیرد. از این گذشته ، مغز مارمولکی ما، از ما می خواهد به دنبال ریسک و درد سر نباشم، از محدوده امن خود خارج نشویم و مسئولیت خاصی را به عهده نگیریم. در قرن بیست و یکم ، پاسخهای بیولوژیکی اولیه ما گیج شده اند. هیچ گونه ببر دندان تیزی وجود ندارد که بتواند ما را بخورد ، اما رئیس مان مطمئناً به اندازه کافی ترسناک به نظر می رسد! یک کوچ شغلی خوب می تواند به مراجعین خود کمک کند تا بین خطر واقعی و ترس ادراکی تمایز قایل شوند و آنها را با ابزارهایی برای مقابله با این ترس ها در اختیار آنها قرار می دهد.

قسمت هنری

کوچینگ شغلی فقط مربوط به علم و موضوعات عملی نیست. ساخت نامه معرفی، مصاحبه یا ارائه خوب یک هنر است. در پشت آن زبانی که پاسخ مثبت یک کارفرمای آینده را برانگیزاند، روانشناسی نهفته است به علاوه پوششی از همدلی و تفکر همبند. اگر به طور طبیعی هنگام مواجهه با مصاحبه شغلی، زبان تان گره می خورد ، یک کوچ شغلی خوب می تواند به شما در توسعه مهارت های شخصی تان به منظور کسب اطمینان مورد نیاز برای دستیابی به هدف،کمک کند.

علم فیزیک

نحوه ایستادن ، نشستن ، حرکت دستان تان ، نفس کشیدن و حتی لبخند زدن می تواند در موفقیت شما هنگام درخواست افزایش حقوق یا رفتن برای درخواست یک کار جدید تأثیر بگذارد. ذهن ما از بدن ما جدا نیست و روش هایی وجود دارد که با کار کردن روی بدن ، ذهن را به راحتی فریب دهیم تا احساس راحتی می کنیم. به موفقیت موضع «زن شگفت انگیز» که اکنون بسیاری از زنان آن را اتخاذ می کنند تا حس کنند توانمند و قوی هستند فکر کنید.(برای دریافت TED Talk در خصوص این موضوع،Amy Cuddy’s talk را ببینید.)

قسمت عملی

هر کوچ خوب و محترمی به شما اجازه نمی دهد تغییری ایجاد کنید، مگر اینکه ابتدا آنچه را که واقعاً از آن ناراضی هستید شناسایی کرده باشید. یک کوچ شغلی که مسائل آنها را می داند قصد دارد با ترکیبی از علوم رفتاری و تمرین های عملی به نیازهای شما نزدیک شود. بنابراین ، هنگام کار با یک کوچ ، انتظار می رود که عمیق تر ارزش های خود را بشناسید وبدانید تنظیمات پیش فرض تان هنگام به چالش کشیدن چیست. ممکن است کمی احساس کنید که در آزمایشگاه زیست شناسی هستید – کالبدشکافی می کنید،نه قورباغه بلکه خودتان را!
ممکن است برخی از تمرینات ممکن است مانند آزمایش هایی در تفکرات متفاوت باشند و برخی برای شما موثر باشند و یا بعضی برای شما کار نکنند. یک کوچ ماهر شیوه یادگیری شما را تشخیص می دهد و از طریق یک سری تمرینات طراحی شده برای کشف مهارت ها ، طرز فکر و نگرش شغلیتان بهترین را اقتباس می کند. او حتی ممکن است از شما بخواهد کار ایده آل تان را تجسم کنید- نوعی آزمایش فرضیه – به عنوان مثال از شما بپرسد اگر می توانستید هر کاری در زندگی تان انجام دهید ، آن کار چه شکلی بود؟
مهمتر از همه هرکسی که با کوچ کار می کند باید درک کند که خود افراد باید “کار را انجام دهند”. کوچ فقط راهنما و تسهیل کننده است – شما کسی هستید که تغییرات را انجام می دهید.

خلاصه

یک کوچ زندگی و شغلی خوب و حرفه ای مجموعه مهارت های پیچیده ای دارد. آنها درکی از علم و هنر کوچینگ دارند. آنها عموماً در زمینه اشتغال خود سطح بالایی را تجربه می کنند و در رویکرد خود اطمینان ، همدلی و ساختارمندی دارند. با این حال ، یک فاکتور ایکسی (X Factor) نیز وجود دارد که ممکن است خیلی علمی به نظر نرسد. وقتی کوچ شغلی و زندگی مناسب تان را پیدا می کنید ، چیزی تمایل به “کلیک” دارد ، به طور غریزی می دانید که در یک بازی خوب هستید و هم افزایی وجود دارد. این معمولاً مطابقت با ارزشها ، باورهای شخصی و نوعی شیمی طبیعی در محل کار است.

شما می توانید با یک کوچ شغلی شایسته کار کنید و به اقدامات خوبی برسید. با این حال ، وقتی با کوچ ملاقات می کنید که آن رابط شهودی برقرار می گردد ، آنگاه جادو اتفاق می افتد.

نویسنده : خانم کاتلین موری
بازگردان : شیرین مرادخانی

این سایت از کوکی ها استفاده می کند تا تجربه مرور بهتری را به شما ارائه دهد. با مرور این وب سایت ، شما با استفاده از کوکی ها موافقت می کنید.