یک کوچ چطور به من کمک میکند؟

یک کوچ چطور به من کمک میکند؟

یک کوچ چطور به من کمک میکند: تا حالا شده به تماشای یک کوه بنشینید. حتما شده!  تا حالا شده موقع تماشای یک کوه، در دلتان بگویید من میخواهم تا قله ی این کوه را بالا بروم؟ احتمالا زیاد شده! شاید الان به خاطر نیاورید ولی در آن لحظه ذهن ما با تماشای کوه دنبال بهترین و راحت ترین مسیر هم گشته است. و برای خودش آن را در کسری از ثانیه طراحی کرده است.

حالا زمانی را به خاطر بیاورید که در حال بالارفتن از همان کوه بوده اید. موقع بالا رفتن از کوه، ما آنقدر به صخره ها نزدیکیم که جز صخره ی روبرویمان و گاهگاهی نمایی با زاویه ای بسته از قله کوه، چیز دیگری نمیبینیم. ما آنقدر به آن کوه و صخره هایش نزدیکیم که دیدن دورنمایی از مسیری که ذهنمان طراحی کرده مقدور نیست.

 این اتفاق در مورد رویارویی با مشکلات در زندگی هم پیش می آید. گاه ما انقدر به آن موضوع و آن مشکل نزدیکیم که تنها قسمتی از آن، و در واقع صخره ای از آن را میبینیم. در حالیکه اگر میتوانستیم کیلومتری دورتر بایستیم بهترین راه حل و بهترین مسیر را میافتیم. چرا که تمام آن مشکل را با تمام جوانبش در یک نمای کلی دیدن، به ما کمک میکند بهترین راه حل را بیابیم.

حال برگردیم به کوه پیمایی مان. فرض کنید ما با یک بیسیم با یک راهنما در ارتباطیم که در فاصله ای مناسب از کوه ایستاده و هر لحظه نمایی کلی از کوه و مسیر را برای ما میگوید و هر لحظه از حال و احوال ما در مسیر مطلع میشود، به ما دلگرمی میدهد و ما را در گام برداشتن در مسیرمان همراهی میکند.

  آن راهنما همان کوچ است.

کوچ ازآنجاییکه در حال پیمایش کوه مورد نظر ما نیست، از انجاییکه درگیری نزدیک با موضوع و مشکل ما ندارد، به ما کمک میکند تمام مسیر را، تمام جَوانب و حاشیه ها و صخره ها را در یک نمای جامع ببینیم و در بهترین مسیری که خودمان به عنوان مناسب ترین و کارامدترین مسیر میدانیم و بلدش هستیم قدم برداریم. مسیری که تنها به خاطر نزدیکی زیاد به سوژه و محدود شدن نگاهمان به بخشی از آن، گمش کرده ایم.

کوچ به تواناییهای ما ایمان دارد، ایمان دارد که ما راه حل مشکل را درون خودمان داریم. کوچ کمک می کند تا آن راه حل را از درون لایه های تودرتوی درونمان کشف کنیم و بکار گیریم.

نویسنده : نعنا مشایخی

[block id=”nana-mashayekhi”]

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
رزرو رایگان جلسه کوچینگ

برای آشنایی بیشتر با کوچ و کوچینگ یک جلسه رایگان با کوچ مرتبط با مسئله‌تان رزرو نمایید. علاوه بر آشنایی با کوچینگ، کوچ مسیر رسیدن به هدف مطلوب با کوچینگ را برای شما بیان خواهد نمود.

عالیجناب استرس
عالیجناب استرس

عالیجناب استرس: گاهی اوقات تصمیم گیری و انجام فعالیتهای ما به دلایل متعددی بسیار به کندی صورت میگیرد و حتی کاملا متوقف می شود که

طرح توسعه فردی در سازمان ها
طرح توسعه فردی در سازمان ها

طرح توسعه فردی در سازمان ها: برنامه ریزی توسعه فردی با همسوسازی آموزش کارکنان و تلاش های توسعه یافته، منجر به سودمندی اهداف سازمان می

عضویت در خبرنامه ایمیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب