چرا انسان های موفق از توسعه فردی شروع می کنند؟

توسعه فردی چیست؟

خیلی ساده بگوییم که توسعه فردی  (Individual Development) یا رشد فردی راهی برای بهتر کردن خود است. یا به اصطلاح “خودیاری” که در آن با شناخت بیشتر هر فرد از خود، خواسته ها و استعدادهایش، بهتر و موفق‌تر عمل خواهد کرد. توسعه ی فردی شاید از نظر علمی، یک مسئله جدید در روانشناسی و کوچینگ زندگی باشد، اما انسانها در دوره های مختلف تاریخی و در ادیان مختلف همواره به دنبال راههایی برای شناخت بهتر از خود بوده اند. همخوانی معنوی و عبادت در ادیان مذهبی مختلف، تکنیک اپیملیا که میشل فوکو در کتاب مراقبت از خویشتن خود از آن گفته است و به دوران روم و یونان برمی گردد یا تمرین تنفس، کنترل انرژی، طب سوزنی، یوگا و … نمونه هایی از تلاش‌ های افراد برای بهتر کردن خود بوده است. حال این بهتر کردن می تواند در زمینه زندگی شخصی، زندگی عاطفی، روابط کاری، وضعیت مالی و … باشد.

توسعه فردی

برای همین در روش های توسعه فردی باید ابتدا حوزه مورد نظر خود را مشخص کنید. یک نکته جالب و مهم در مورد توسعه خویشتن وجود دارد و آن هم این است که با هدف قرار دادن شادی‌ها، استعدادها، خوبی ها و جنبه های مثبت زندگی مواجه خواهید شد. برای همین همواره احساس رضایتمندی، مفید بودن و موفقیت خواهید داشت. 

بخش‌های مختلف توسعه فردی

  • شناخت از خود: شاید بتوان گفت که مهمترین بخش توسعه ی فردی، شناخت کامل خود است
  • شناخت استعدادها و توانایی ها: از انجام کدام کار و از چه زمانی از زندگی خود، بیشترین لذت را برده اید؟
  • طراحی برنامه توسعه و شکوفایی هرچه کامل خود: استراتژی ها و برنامه های توسعه فردی مناسب را به کار ببرید.
  • رسیدن به بهترین وضعیت از خود: و این نتیجه نهایی خواهد بود.

روش‌ های بهبود توسعه فردی

چرخه زندگی شما به چه صورت است؟ هر کدام از شما باید چرخه زندگی که به دایره ای شکل است و 8 قسمت مهم و عمده را دربرمی گیرد، را برای خود ترسیم کنید. در حالتی کلی، کار و درآمد مالی، سلامتی، تفریح و سرگرمی، عشق، خانواده، یادگیری و رشد، معنویت، دوستان و ارتباطات هشت بخش این چرخه را تشکیل می دهند. حال شما می توانید بر اساس خواسته ها و ابعاد قابل شناخت خود، این چرخه را تعریف کنید. حال نوبت به امتیازدهی از 0 تا 100 و مشخص کردن جوانب مختلف هر کدام از این 8 مورد می رسد. مثلا در مورد درآمد مالی، چه نمره از به خود می دهید؟ آیا از میزان درآمد خود راضی هستید؟ وضعیت پس انداز و دخل و خرجتان به چه صورت است؟

پاسخدهی به این سوالات شما را به لایه های کشف نشده یا نادیده گرفته شده ی خودتان می رساند. برای همین است که اهمیت وقت گذاشتن برای شناخت خود و وضعیت موجود افراد نقش مهمی در بهبود روابط، موفقیت و رسیدن به آرامش آنها دارد.

مهارت های مهم در توسعه فردی

  • عوامل محدودکننده خود را شناسایی کنید: شما حتی اگر در مسیر موفقیت هم قرار داشته باشید، به موانع و عوامل مخل بر خواهید خورد. از جمله اینها می‌توان به ضعف در مدیریت زمان، کمال گرایی، رویاپردازی و .. اشاره کرد.
  • استرس خود را مدیریت کنید: خیلی طبیعی است که در بخش های مختلف زندگی استرس یا فشار ناشی از عدم توانایی انجام کارها به طور پیش بینی شده شوید. اینجاست که مدیریت استرس و راههای کاهش آن به کمک شما خواهد آمد.
  • از زمان و وقت نهایت استفاده را ببرید: یکی از مهمترین مهارت ها در توسعه ی فردی، برنامه ریزی و مدیریت زمان است. چرا که به طور مستقیم بر روی کاهش استرس و رفع محدودیت ها تاثیر خواهد گذاشت.
  • اهمال کاری را کنار بگذارید: مهارت دیگری که باید کسب کنید این است که برنامه ریزی ها و اهداف خود را منظم پیش ببرید. اهمال کاری یا به تعویق انداختن کارها یک امر طبیعی در زندگی انسان ها است که فروید آن را با اصل لذت توجیه می کند. اینکه ما دوست داریم، کارهای لذت بخش را اول انجام دهیم. اما برای توسعه فردی و رسیدن به موفقیت باید برنامه ریزی اصولی خود را پیش ببرید.
  • هدف گذاری کنید: اگر گفتن اینکه تنها 3 درصد از مردم دنیا، برای خود هدف دارند شما را شکه نمی کند که باید بگوییم این آمار واقعیت دارد. هدف گذاری مکتوب، هوشمند و اصولی راه را برای رسیدن به شناخت فردی هموار می کند. 

توسعه ی شخصی

به اشتراک بگذارید

رزرو رایگان جلسه کوچینگ

برای آشنایی بیشتر با کوچ و کوچینگ یک جلسه رایگان با کوچ مرتبط با مسئله‌تان رزرو نمایید. علاوه بر آشنایی با کوچینگ، کوچ مسیر رسیدن به هدف مطلوب با کوچینگ را برای شما بیان خواهد نمود.

عادات نامناسب در افراد
عادات نامناسب در افراد

عادات نامناسب در افراد: در مقاله پیشین اشاره کردم که عادتها چه هستند و چگونه می توان عادات مخرب و نامطلوب را تغییر داد به

پنج گزارش مالی که باید بعنوان پیامد کرونا در نظر گرفته شود
پنج گزارش مالی که باید بعنوان پیامد کرونا در نظر گرفته شود

شیوع کروناویروس جدید (COVID-19) چالش های بزرگی را برای تهیه کنندگان صورت های مالی بوجود آورده است. در اینجا ۵ موضوع گزارشگری مالی در دوران رکود اقتصادی ناشی از این دوران در نظر گرفته شده است.
تهدیدات تجاری و اقتصادی همچنان  خبراز ادامه شیوع ویروس می دهد. ممنوعیت سفر به میلیون ها نفر تحمیل شده  و بسیاری از کشورها اقدامات قرنطینه ای را بر کل جمعیت آنها تحمیل کرده اند. مشاغل با فقدان درآمد و اختلال در زنجیره تامین مواجه هستند و نوسانات قابل توجهی در بازارهای مالی به وجود آمده .

عضویت در خبرنامه ایمیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

جلسه رایگان کوچینگ

برای دریافت جلسه رایگان کوچینگ فرم ذیل را تکمیل نمایید.