کوچینگ چگونه به شما کمک می‌کند؟

کوچینگ چگونه به شما کمک می‌کند؟
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

ایجاد تغییرات مثبت در زندگی: چالش‌های مسیر
بسیاری از ما تلاش‌های ناموفقی برای ایجاد تغییرات مثبت در زندگی را تجربه کرده‌ایم. از امور شخصی مانند تلاش برای کاهش وزن و تنظیم برنامه خواب و مدیریت زمان گرفته تا پروژه‌های بزرگ‌تر و جدی‌تر مانند تلاش برای نوشتن یک کتاب، تغییر شغل، راه‌اندازی یک کسب و کار و یا مهاجرت.

تلاش برای تغییر

پژوهشگران نشان داده‌اند برای ایجاد تغییر در یک سیستم (که فرد نیز یک سیستم محسوب می‌شود)، پنج عامل چشم‌انداز، مهارت، پاداش، منابع و برنامه عملیاتی مورد نیاز است. اما بسیاری از افراد (که احتمالا خودمان هم جزوش هستیم) این پنج عامل را در حد مناسبی دارند اما باز هم در ایجاد تغییرات مثبت شکست می‌خورند.

تغییرات مثبت

نکته‌ای که در مدل بالا دیده نشده این است که این پنج عامل وقتی در ایجاد تغییرات مثبت موثر خواهند بود که فرد برای تغییر اقدام کند و کاری انجام بدهد. اگر این پنج عامل فقط به‌صورت بالقوه وجود داشته باشند و هیچگاه منجر به اقدام عملی نشوند، عملا تغییری صورت نخواهد گرفت.

مارشال گلداسمیت متخصص رهبری و کوچینگ رهبران سازمان‌ها می‌گوید: «بیشتر افراد به من می‌گویند بیشتر نکاتی که در کتاب‌هایم راجع به تغییر رفتار می‌گویم، نکاتی است که آن‌ها را از قبل می‌دانستند و برایشان تازگی ندارد. من در پاسخ به آن‌ها می‌گویم بله و شرط می‌بندم که بیشتر این نکات را انجام نمی‌دهید.»

انجام دادن

علاوه بر این، گاهی افراد در میانه راه دچار احساسات منفی، پرسش و تردید می‌شوند و وقتی میزان احساسات منفی و تردیدها زیاد می‌شود، از یک جایی به بعد کلا فرایند تغییر را نیمه‌کاره رها می‌کنند. بنابراین به‌نظر می‌رسد در این میان حلقه مفقوده‌ای وجود دارد.

پرسش و تردید

برای مثال فردی که می‌خواهد وزنش را کاهش بدهد، تصویری از وضعیت جسمی و وزن ایده‌آل برای خودش ترسیم می‌کند (چشم‌انداز). او شیوه‌ای را انتخاب می‌کند که با آن آشناست و می‌تواند انجامش بدهد:‌ پرهیز غذایی و پیاده‌روی روزانه (مهارت). برای خودش جایزه‌هایی در نظر می‌گیرد تا برای ادامه راه انگیزه بگیرد (پاداش). برای خودش لباس و کفش مناسب برای پیاده‌روی تهیه می‌کند (منابع). طبق یک برنامه غذایی و ورزشی مشخص پیش می‌رود (برنامه‌ی عملیاتی).

برنامه لاغری

این فرد یک هفته مطابق برنامه پیش می‌رود. در تعطیلات آخر هفته و در مهمانی پرخوری می‌کند و آن روز ورزش نمی‌کند. فردا وقتی خودش را وزن می‌کند می‌بیند کل زحمت یک هفته‌اش بر باد رفته است. درگیر گفتگویی درونی می‌شود و شروع به سرزنش کردن خودش می‌کند (احساسات منفی). سوالات زیادی ذهنش را پر کرده که برای آن‌ها پاسخی ندارد (پرسش). نمی‌داند آیا اصلا مسیر را درست طی می‌کند یا نه (تردید). او مدتی برنامه را به‌طور نامنظم ادامه می‌دهد و پس از دو هفته وقتی می‌بیند تاثیر برنامه در کاهش وزنش قابل‌توجه نبوده است، کلا رهایش می‌کند.

رها کردن برنامه

بررسی‌ها نشان داده است در مورد بیشتر افراد (نه همه آن‌ها) وقتی در مسیر ایجاد تغییرات مثبت در زندگی تنها هستند، بسیار محتمل است که با انواع توجیهات و بهانه‌تراشی‌ها از پذیرش مسئولیت تغییر سرباز بزنند. مغز ما به‌طور پیش‌فرض در جستجوی لذت و دوری از درد است؛ بنابراین زمان‌هایی که درد موجود از آستانه قابل‌تحمل عبور می‌کند، ممکن است تسلیم شویم و مسیری را که تا الان طی می‌کردیم، نیمه‌کاره رها کنیم. مطابق نظریه خودمختاری (Self-determination theory)، انسان تمایلی ذاتی به رشد و نمو در ابعاد مختلف فیزیکی و روانی دارد؛ اما این تمایل ذاتی به خودی خود کار نمی‌کند بلکه نیاز به تقویت و حمایت از سوی محیط اجتماعی دارد تا به طور موثری عمل کند.

فرایند تغییر

برخی افراد خودانگیختگی بالایی دارند و راهی برای غلبه بر موانع، کنار آمدن با احساسات منفی و پاسخ به پرسش‌های ایجاد شده در مسیر تغییرات مثبت می‌یابند؛ اما همه افراد دارای چنین قابلیتی نیستند. حضور فردی که بتواند از بیرون ما را مشاهده کند، در طول مسیر همراهمان باشد، به ما بازخوردهای مناسب بدهد و کمکمان کند تا مسیر اقدام و گام‌های بعدی را برای خودمان شفاف کنیم، تا حد زیادی (نه کاملا) احتمال شکست در ایجاد تغییرات مثبت را کاهش خواهد داد.

کوچینگ (Coaching) به عنوان شاخه‌ای نوظهور از علم روان‌شناسی، تلاش می‌کند تا فرآیند ایجاد تغییرات مثبت در زندگی را پشتیبانی و تسهیل کند.

به این داستان توجه کنید:

«داشتم با خودم فکر می‌کردم چرا نمی‌تونم روی یک حوزه متمرکز بمونم… مدام از این شاخه به اون شاخه می‌پریدم… اغلب اوقات کارها رو نیمه تموم رها می‌کردم… کلی ایده‌های خوب توی ذهنم داشتم اما هیچ‌وقت اون‌ها رو عملی نکرده بودم… توی پنج سال اخیر سه بار شغلم رو عوض کرده بودم که کاملا متفاوت از هم بودن اما هیچکدوم جواب من نبودن…»

انتخاب مسیر

«دیگه از این اوضاع خسته شده بودم… یه روز که سر کار حسابی تو فکر بودم یاد رضا افتادم… توی دوره دانشگاه اکثر بچه‌ها ازش مشورت می‌گرفتن… رضا درس‌خون‌ترین دانشجو بین ما نبود اما یجورایی زندگی‌اش متعادل بود… کمتر حرف می‌زد و بیشتر عمل می‌کرد… یادمه توی دوره دانشگاه یه وبلاگ راه انداخته بود که از طریق اون یه سری محصولات تزئینی می‌فروخت… کار جالبی بود که به ذهن هیچکدوم از ما نرسیده بود…»

«از آخرین دفعه‌ای که با رضا صحبت کرده بودم خیلی وقت بود که می‌گذشت… شماره تماس جدیدش رو نداشتم… بالاخره با کلی جستجو تونستم صفحه‌اش توی اینستاگرام رو پیدا کنم و بهش پیام دادم… کلی تحویل گرفت و خوشحال شد…مشکلم رو بهش گفتم… گفت با کمال میل حاضره بهم کمک کنه… با هم قرار گذاشتیم یه روز همدیگه رو توی کافه ببینیم… اون روز وقتی دیدمش همون آدم خاکی و متواضع قدیم بود… عجیب بود که وقتی گرم صحبت شدیم حرف‌هام تمومی نداشت… رضا بیشتر گوش می‌کرد و گه‌گاهی یادداشت‌هایی برمی‌داشت…»

جلسه با کوچ

«یادمه از یه جایی به بعد که حرف‌هام ته کشید رضا شروع کرد به سوال پرسیدن… سوالاش چیزای عجیب و غریبی نبود اما دقیقا همون چیزایی بودن که بهشون فکر نکرده بودم… توی همون جلسه خیلی از چیزها برام شفاف شد… انگار یه کسی اومد ذهنم رو خونه‌تکونی کرد و یه نظمی بهش داد… حالا موضوعاتی که باید روی اون‌ها متمرکز می‌شدم رو به صورت دسته‌بندی شده داشتم… جالب اینجا بود که رضا اصلا بهم نمی‌گفت چی کار کنم یا چی کار نکنم بلکه با سوالاتش منو به سمت گام بعدی هدایت می‌کرد…»

تاثیر کوچینگ

«آخر اون جلسه رضا سه تا تکلیف برام تعیین کرد که باید تا دفعه بعدی که همدیگه رو می‌دیدیم انجامشون می‌دادم… ظرف سه ماه سه تا جلسه دیگه با هم داشتیم… توی این مدت تغییرات کوچیک ولی مهمی توی زندگی‌ام ایجاد کرده بودم… از جمله اینکه در کنار کار اصلی‌ام داشتم کاری رو انجام می‌دادم که حالم رو خیلی بهتر کرده بود… اون موقع نمی‌دونستم رضا دقیقا چی کار کرد اما بعدا فهمیدم کمکی که رضا به من کرد اسمش کوچینگ هست.»

 

آیا علاقه مند به مطالعه بیشتر هستید:   به اتفاقات، متفاوت بنگرید!

منبع: سایت دستیابی

کوچینگ چگونه به شما کمک می‌کند؟

پاساژ کوچینگ

سایت جامع کوچینگ ایران
پاساژ کوچینگ

Latest posts by پاساژ کوچینگ (see all)

پاساژ کوچینگ
سایت جامع کوچینگ ایران

نظر کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما به اینترنت متصل نیستید