چرا کوچِ تایید شده؟ بخش اول- محمدرضا ترابیان اصفهانی

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

چرا باید یک کوچ مورد تایید فدراسیون بین المللی کوچینگ(ICF) شد؟

کوچ هایی که آموزش های بیشتر و پیشرفته تری دیده اند، تاثیر بیشتری بر روی سایرین داشته و کلاینت های بیشتری هم برای خود خواهند داشت. گواهی نامه بین المللی طلایی کوچینگ تنها از جانب فدراسیون بین المللی کوچینگ که به اختصار ICF نامیده می شود، صادر می گردد. با اینکه این روزها کوچ ها و مراکز بسیار متعددی برای گذراندن دوره های پیشرفته کوچینگ وجود دارندف ولی ICF تنها فدراسیون معتبر و البته مطرح در کل دنیا به شمار می رود.

فدراسیون بین‌المللی‌کوچینگ، یکی از معتبرترین و همچنین قدیمی‌ترین سازمان ناظر بر حرفه کوچینگ در جهان است که به‌صورت کلی آکادمی‌های معتبر را در سراسر دنیا به شما معرفی می‌کند تا بتوانید مهارت‌های کوچینگ را مطابق با استاندارهای بین‌المللی بیاموزید و کوچ‌های حرفه‌ای را به شما معرفی می‌کند

همان‌طور که می‌دانید برای حرفه‌ای شدن در یک تخصص، داشتن مدرک می‌تواند لازم باشد اما کافی نیست. دریافت مدرک کوچینگ از ICF در هریک از سطوح، نشان‌دهنده تعداد ساعات آموزش در آن سطح است و تفاوت این نوع مدرک با تأییدیه فدراسیون بین‌المللی‌کوچینگ در این است که: تأییدیه فدراسیون نشان می‌دهد که شما یک کوچ حرفه‌ای بوده که بیش از ۱۰۰ ساعت تجربه کوچینگ با کسب درآمد را دارا هستید. در کنار این موارد، تأییدیه مذکور نشان می‌دهد که شما آزمون فدراسیون را با موفقیت سپری کردید و نام شما در لیست کوچ‌های بین‌المللی و مورد تأیید فدراسیون ثبت و به‌صورت جهانی نمایش داده می‌شود.

در این مطلب نسبتا کوتاه قصد داریم برخی از شرایط مورد نیاز برای اخذ تاییدیه از فدراسیون بین المللی کوچینگ را با شما در میان بگذاریم. لطفا با ما همراه باشید:

گواهینامه کوچینگ برای بسیاری از افراد به صورت یک مساله مبهم باقی مانده و همواره سوالات بیشماری برای گذراندن دوره های آموزشی و شرایط مورد نیاز برای اخذ گواهی نامه بدون پاسخ مانده اند.

البته نادیده نگیریم که بخش عمده ای از این مساله به دلیل افزایش بیشمار کوچ ها و انواع مدارکی است که هر یک از آن ها در اختیار دارند. هر سازمانی از عناوین مختلفی برای اعطای مدرک به کوچ ها استفاده می کند و شاید در نگاه اول هه گواهی نامه ها مشابه یکدیگر باشند، ولی تفاوت هایی ظریف در بین هر یک از آن ها وجود دارد. اجازه دهید ابتدا برخی از این تاییده ها و به عبارتی گواهی نامه ها را با هم مرور کنیم:

  • گواهی نامه: سندی که از جانب موسسه به شما داده شده و تایید میکند که شما به عنوان یک کوچ، همه دوره های آموزشی را به طور کامل و با موفقیت پشت سر گذاشته اید. البته میزان دوره های آموزشی کوجینگ می توانند متنوع باشند مثلا می تواند دوازده ساعت یا هفتاد و دو ساعت باشند.

  • تاییدیه: نشان می دهد که شما به سطح استاندارد از یک دوره آموزشی دست یافته اید. بایستی از خودتان بپرسید استانداردهای مد نظر چیست؟ چکسی این استانداردها را تدوین کرده است؟

  • اعتبارنامه: اعتبار نامه از جانب فردی مجرب در زمینه های کوچینگ، به یک کوچ اعطا می گردد.

  • مدرک صلاحیت: نشان دهنده این است که فردی از جانب یک سازمان همه دوره های آموزشی را گذرانده و صلاحیت کوچینگ سایرین را دارد.

چرا دریافت مدرک از ICF اینچنین مهم است؟

داشتن مدرک کوچینگ تنها استانداردهای نهفته در هر سازمانی را تعیین می کند ولی گواهینامه ICF، نوعی اعتبار خارجی و عینی از برنامه های آموزشی و کیفیت کوچ ها ارائه میدهد.برخی از مهم ترین مزایای ICF:

  • به صورت رسمی ثبت شده است: ICF در سال ۱۹۹۵ تاسیس شده و بیش از ۳۴۰۰۰ عضو فعال در ۱۴۵ کشور دارد

  • حرفه ای است: ICF قوانین و استانداردهای حرفه ای را تعیین کرده است.

  • عاری از هر گونه تعصبی است: ICF محدود به فرد یا سازمان مشخصی نبوده و روش خاص خود را دارد.

  • حامی است:ICF با چپترها و فرصت هایی متنوع در دنیا، حامی کوچ ها از هر سطوحی می باشد.

شما می توانید روش های متنوعی را برای گذراندن دوره های کوچینگ امتحان نمایید ولی، هیچ یک از آن ها شما را به سمت برتری سوق نخواهند داد. کلاینت ها به دنبال کوچ هایی نیستند که گره از مشکلات آن ها باز کنند، بلکه دنبال افرادی هستند که با تجارب حرفه ای خود و با توجه به نقاط قوت و ضعف خود کلاینت ها، به حل مسائل بپردازند. اینجاست که اهمیت گواهی نامه های مورد تایید ICF برجسته تر می شوند. در مقالات بعدی به بررسی انواع دوره های آموزشی ICF و اینکه چگونه یک کوچ مورد تایید ICF شوید، خواهیم پرداخت.

محمدرضا ترابیان اصفهانی

موسس شرکت پرآورپارس (سهامی خاص) - بنیانگذار موسسه فرهنگی همره - مربی و بازیکن بسکتبال در سالهای ۱۳۶۰ – ۱۳۷۲ - طراح سایت آموزش خلبانی - نایب رئیس اتحادیه هوا و فضای ایران - مبتکر و مدرس دوره های برنامه ریزی شغلی در دانشگاه ها - مشاور و مربی سازمانی در شرکتهای پرشیا خودرو ، آی بی سی ، … و مدیر پاساژ کوچینگ
محمدرضا ترابیان اصفهانی

Latest posts by محمدرضا ترابیان اصفهانی (see all)

آیا علاقه مند به مطالعه بیشتر هستید:   چرا کوچِ تایید شده؟ بخش دوم - محمدرضا ترابیان اصفهانی
محمدرضا ترابیان اصفهانی
موسس شرکت پرآورپارس (سهامی خاص) - بنیانگذار موسسه فرهنگی همره - مربی و بازیکن بسکتبال در سالهای ۱۳۶۰ – ۱۳۷۲ - طراح سایت آموزش خلبانی - نایب رئیس اتحادیه هوا و فضای ایران - مبتکر و مدرس دوره های برنامه ریزی شغلی در دانشگاه ها - مشاور و مربی سازمانی در شرکتهای پرشیا خودرو ، آی بی سی ، … و مدیر پاساژ کوچینگ

نظر کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما به اینترنت متصل نیستید