کوچینگ با نگرش سیستمی- محمدرضا ترابیان اصفهانی

systemic coaching
[تعداد: 2    میانگین: 5/5]

کوچینگ با نگرش سیستمی و همه مفاهیم پایه در مورد ORSC

(ORSC (Organization and Relationship Systems Coaching، مخفف عبارت”کوچینگ سیستم های ارتباطاتی و سازمانی” است. مفهومی که تاکنون در پاساژ کوچینگ به آن نپرداخته ایم. برای معرفی کوچینگ با نگرش سیستمی ابتدا بایستی مدل ORSC را که نوعی مدل آموزشی یکپارچه و مبتنی بر سیستم های ارتباطاتی  فراتر از هوش عاطفی است، مورد تحلیل قرار دهیم.در این مدل، فرد تمرکز خود را به گروه و سیستم های سازمانی معطوف می کند. با کمک این رویکرد می توان علاوه بر کوچینگ های سازمانی، فضایی انعطاف پذیر در داخل خانواده ها نیز ایجاد نمود.

در واقع می توان گفت: ORSC روشی است که تفکر سیستم ها را با کوچینگ ادغام می کند. وقتی که شما بتوانید یک متخصص در زمینه ORSC شوید، تاثیر خودتان را بیشتر در موقعیت های حساس، مجسم کرده و آگاهانه می توانید روابط خود را طراحی کنید.در واقع شما یک مجموعه ارزشمند از ابزارهای کوچینگ فرا میگیرید که همه در راستای هم، یک کار واحد را انجام میدهند.

رابطه مدل ORCS با سایر روش های کوچینگی

فدراسیون بین المللی کوچینگ معتقد است که این مدل، در واقعی نوعی سیستم عملیاتی است که سایر برنامه ها و ابزارهای آموزشی را از طریق آن می توان مورد تحلیل و تفسیر قرار داد. هنگامی که کارمندان از یک پارادایم کارهای انفرادی به سمت کارهای گروهی و تیمی سوق برمی دارند، دنیای جدید از فرصت های بینظیر پیش روی آن ها نمایان می شود .بسیاری از کارمندان، رضایت زیادی را گزارش می دهند زیرا هرآنچه که پیش از این آموخته و در کارهای خود به کار گرفته اند، وقتی با اصول ORCS همراه شوند، مثمرثمرتر خواهند بود.

اساس ORCS چیست؟

ORCS، مبتنی بر نظریه سیستم ها، کارهای عملیاتی، سیستم های درمان خانوادگی، حل اختلافات و ارائه راه حل های جایگزین، فیزیک کوآنتوم، کوچینگ تیم های فعال و سایر حوزه های مرتبط است. مطالعه و بررسی سیستم های ارتباطاتی، دقیقا در راس برنامه های کوچینگ سیستمی یا همان ORCS نهفته است.

موجودیت سوم یعنی چه؟ ( موجودیتی که پس از حرکت از سمت کارهای انفرادی به سمت کارهای گروهی حاصل می گردد)

دانشمندان یونگی، ممکن است این مفهوم را نوعی هوشیاری جمعی تلقی کنند، مشاوران کسب و کار، آن را در مورد فرهنگ های سازمانی نهادینه کرده اند و روانشناسان، آن را نوعی پویایی سیستم خانوادگی تلقی می کنند. موجودیت سوم یعنی اینکه چه کسی، در خارج از یک سیستم و در رابطه ای خاص وجود دارد که افراد را به سمت کارهای تیمی، سازمانی یا خانوادگی هدایت می کند.

آیا علاقه مند به مطالعه بیشتر هستید:   کوچینگ سیستمیک

بیشنر مراجعان ما، به صورت انفرادی وارد کوچینگ می شوند. کوچینگ سیستمی چگونه می تواند منجر به بهبود روابط آن ها شود؟

در وافع، انسان موجود پیچیده ایست. هر فرد ی برای خودش یک سیستم است. سیستمی از روابط بسیار که بر روی همه جوانب زندگی اش تاثیر می گذارد. رابطه فرد با پول، غذا، کار، خانواده و خودش، همه روابط او را تحت تاثیر قرار میدهند. کوچینگ با نگرش سیستمی بر کلیت مراجعان متمرکز می باشد. یعنی رویکردی موثر که تمام جوانب و وابستگی های متقابل و دوگانگی های فرد را در بر می گیرد.

کوچینگ سیستم های ارتباطاتی و سازمان ها

سازمان ها و تیم ها اغلب، فقدان اطلاعات سیستم های ارتباطاتی را به دلیل یکی از موارد زیر تجربه خواهند کرد:

 • الگوهای ارتباطاتی ناکارآمد
 • روحیه گروهی کم
 • اجتناب از مناقشه و حل اختلافات به صورت ضعیف
 • خلاقیت، بهره وری و همکاری های کم
 • ارتباطات بی اثر
 • ایفای نقوش ضعیف

در این مقاله نسبتا کوتاه سعی کردیم تا جای ممکن، به بررسی پایه و اساس مدل کوچینگ با نگرش سیستمی با کمک فرضیه های ORCS  بپردازیم. در ادامه، شما را دعوت میکنیم به تماشای ویدئوی نسبتا کوتاه(۵ دقیقه ای) از آقایان میش میدل من و رونی ندلآو[۱]، درباره کوچینگ سازمانی و اینکه این روش چگونه منجر به افزایش و بهبود عملکرد کارمندان داخل سازمان می شود. در مورد همه فرضیه های  این مدل کوچینگ را برای بهبود عملکردهای تیمی داخل سازمان توصیه می کنیم و در مطالب بعد به بررسی همه مسائل موجود دراین مدل از کوچینگ خواهیم پرداخت.

نویسنده:  Mish Middelmann

منیع:

https://www.crrglobal.com/orsc.html

 

کوچینگ با نگرش سیستمی

محمدرضا ترابیان اصفهانی

موسس شرکت پرآورپارس (سهامی خاص) - بنیانگذار موسسه فرهنگی همره - مربی و بازیکن بسکتبال در سالهای ۱۳۶۰ – ۱۳۷۲ - طراح سایت آموزش خلبانی - نایب رئیس اتحادیه هوا و فضای ایران - مبتکر و مدرس دوره های برنامه ریزی شغلی در دانشگاه ها - مشاور و مربی سازمانی در شرکتهای پرشیا خودرو ، آی بی سی ، … و مدیر پاساژ کوچینگ
محمدرضا ترابیان اصفهانی
محمدرضا ترابیان اصفهانی
موسس شرکت پرآورپارس (سهامی خاص) - بنیانگذار موسسه فرهنگی همره - مربی و بازیکن بسکتبال در سالهای ۱۳۶۰ – ۱۳۷۲ - طراح سایت آموزش خلبانی - نایب رئیس اتحادیه هوا و فضای ایران - مبتکر و مدرس دوره های برنامه ریزی شغلی در دانشگاه ها - مشاور و مربی سازمانی در شرکتهای پرشیا خودرو ، آی بی سی ، … و مدیر پاساژ کوچینگ

  کامنت

 1. شیرین مرادخانی
  مهر ۱۴, ۱۳۹۸

  بسیار عالی و مفید. ممنون از اشتراک گذاری و بروز رسانی اطلاعات

  پاسخ

نظر کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما به اینترنت متصل نیستید

همره می شوم