کوچینگ چیست؟

کوچینگ یک هنر یا یک علم

سوالی که در قسمت “کوچینگ چیست” مطرح می شود این قسمت غالباً یکی از اولین درس‌هایی است که دانشجویان جدید وارد شده‌اند، با آن شروع می کنند و اغلب گفته می‌شود زیرا در کوچینگ بسته به علاقه و برنامه خود می توانید، هر قسمت را به هر ترتیبی یاد بگیرید. اما “کوچینگ چیست؟” اغلب در ابتدا پرسیده می شود و در عین حال یکی از آن سوالات بزرگ فلسفی است و کوچ‌ها هنوز در پایان دوره خود در مورد آن بحث می کنند.

کوچینگ یک هنر است یا یک علم؟

ما باید ویژگی های مرسوم هر دو علم و هنر را بررسی کنیم و سپس این مفاهیم را با مراحل کوچینگ مقایسه کنیم.

بنابراین به عنوان مثال علم، شامل ایده هایی است که :

عینی بودن و بیش از اعتقادات و احساسات مربوط به واقعیت ها و اندازه گیری ها باشد
داشتن یک فرضیه قبل از شروع
قابل تکرار، با این ایده که فرایند یا نتیجه قابل تکرار است و اگر و وقتی تکرار شود همان نتیجه را به همراه خواهد داشت.

و ایده های پیرامون هنر شامل این موارد می‌شود :

شور
اعتقادات
بینش
احساسات
سفر نه نتیجه

کوچینگ، رابطه علم و هنر

خیلی راحت وقتی به این لیست ها نگاه می کنید، می توانید بگویید که کوچینگ بیشتر یک هنر است تا یک علم. مت به جزئیات آن بحث نمی پردازیم. در عوض ، اجازه دهید خود سوالات را بررسی کنیم. من ۲ مشکل با این سوال دارم که درباره آن صحبت می‌کنیم :

اولاً تفاوت در علم و هنر چندان سیاه و سفید نیست. به سادگی می‌توان فهمید، درست نیست که مثلاً علم زیبا نیست و همچنین اینکه هنرمندان گاهی اوقات با یک فرضیه قابل اثبات شروع نمی کنند، تعریف‌های درستی نیستند. مانند اکثر باینری ها ، تقسیم این 2 عمل به عمل‌های مشخص نیز چندان موثر نیست. لئوناردو داوینچی این را می دانست. او سالها قبل از اینکه فرهنگ ما این دو تعریف را از هم جدا کنند، اثرهایی را تولید که که متعلق به علم و هنر بود.

بنابراین این اولین مسئله است، در واقع درست نیست که بگوییم علم و هنر مخالف قطب همدیگر هستند

آیا کوچینگ یک علم است یا یک هنر؟

اما مشکل دوم مربوط به خود سوال است. من این سوال را زیاد می بینم ، “آیا کوچینگ یک علم است یا یک هنر؟” در واقع همان چیزی که فکر می کنم مردم از آن می پرسند این است.آیا فرمولی ثابت شده وجود دارد که بتوانیم هر بار نتیجه یکسانی به ما بدهد؟ و آیا می توانیم بصورت جداگانه نتیجه‌گیری را تکرار کنیم؟ یا اینکه کوچینگ کاری است که به شهود و درک حسی متکی باشد؟

و پاسخ کمی از هر دوی علم و هنر است.

کوچینگ و تلفیقی از هنر و علم

بله، فرایندها و دستورالعمل هایی برای پیگیری کارهای ما وجود دارد که آزمایش شده‌اند و به نتیجه رسیده‌اند و ما می دانیم که این کار بهتر از کارهای دیگر است. به عنوان مثال داشتن مدل کوچینگ خود چیزی است که ما در طول دوازده سال سابقه آموزش کوچینگ آموزش گرفتیم و واقعاً بسیار خوب کار میکند. و همه‌‌ی کوچ های کویچنگ مال از ساختار هدفمندی بهره‌مند هستند و از آن استفاده می‌کنند. یک چارچوب برای پاسخگویی و یک فرآیند کوچینگ. فقط کوچینگ به این روش و هرگز فراهم نکردن یک ساختار یا چارچوبی برای حرکت رو به جلوی مراجع شما واقعاً صرفاً درگیر شدن در یک مکالمه جالب فلسفی و مراجعانی است که بیش از اینکه آنها نتیجه می خواهند و اغلب نتایج قابل اندازه گیری می خواهند.

استفاده از ابزار های علم و هنر در کوچینگ در هر زمان؟

اما آیا هر بار و در هر شرایطی کارساز خواهد بود؟ خیر.

کوچینگ متکی به شهود و درک حسی است. من حدس می زنم کلمه ای که ما برای توصیف این حالت وجود داریم “ذهن آگاهی” است. به‌عنوان کوچ باید در بسیاری از موارد در لحظه کوچینگ مراقب باشید. با آگاهی از محیط و شرایط مراجع خود، از وضعیت وجودی او، مراقب حرف زدن در ذهن خود باشید. در واقع این موارد آنقدر مهم هستند که ما به شما فعالانه آموزش می دهیم، مهارت های خود را در این زمینه توسعه دهید.

ما از داخل به آن کوچینگ می گوییم. ما به دانشجویان خود آموزش می‌دهیم، که ابتدا دانش و مهارت جدید خود را با خود تمرین کنند. حتی اگر فقط گوش دادن موثر باشد، یا پرسیدن سوالات قدرتمند یا استفاده از یکی از ابزارهای قدرت، مانند تعهد در مقابل تلاش باشد. ما کوچ‌ها خود را تشویق می کنیم، که ابتدا از مهارت یا ابزاری برای خود استفاده کنند سپس آن را با مراجع به اشتراک بگذارند. مثل اینکه آنها می‌گویند ، شما باید پیاده روی کنید، شما باید پیاده روی را آغاز کنید نه فقط از پیاده روی صحبت کنید.

برای پایان دادن به این خلاصه مطلب ، می‌خواهم نقل قول لرزشمندی را با شما به اشتراک بگذارم:

چشم انداز بدون عمل کردن فقط یک رویاست. اقدام بدون دید فقط زمان را می گذراند. بینش با عمل می تواند جهان را تغییر دهد.
جوئل بارکر

دلیل اینکه به نظر من این نقل قول بسیار خوبی است این است که هم با الگوی علم و هنر صحبت می کند و هم نشان می دهد که چگونه با اتصال این دو واقعاً می توانید تأثیر قدرتمندی در کوچینگ داشته باشید.

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
رزرو رایگان جلسه کوچینگ

برای آشنایی بیشتر با کوچ و کوچینگ یک جلسه رایگان با کوچ مرتبط با مسئله‌تان رزرو نمایید. علاوه بر آشنایی با کوچینگ، کوچ مسیر رسیدن به هدف مطلوب با کوچینگ را برای شما بیان خواهد نمود.

سیستم سازی کسب و کار
سیستم سازی چیست؟

یک سیستم از عناصر هماهنگ و یکسو تشکیل شده که برای تحقق یک هدف خاص تمرکز شده و به هم پیوسته اند. به طور کلی

عضویت در خبرنامه ایمیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

جلسه رایگان کوچینگ

برای دریافت جلسه رایگان کوچینگ فرم ذیل را تکمیل نمایید.