گفتگو با فرزندان

کوچینگ نوجوانان و افزایش هدف گذاری

“چگونه نوجوانانی شاد و خوشحال پرورش دهیم؟”، این یکی از سوالات مشترک بین همه خانواده هاست. یا اینکه” چگونه کنترل افسار نوجوانانمان را به دست یک کوچ بسپاریم؟” همه والدین دوست دارند نوجوانان خود را شاد، مسئولیت پذیر و ماهر ببینند. مهارت های اجتماعی خوبی داشته باشند و روابطی قوی در آن ها ایجاد کنند. اینکه مشتاق و فعال در حرفه خود باشند و آشنایی کافی با مهارت پول کسب کردن داشته باشند.

امروزه ثابت شده که بدون داشتن یک کوچ حرفه ای و کارگاه های آموزشی کوچینگ، نه تنها کودکان و نوجوانان، بلکه خانواده های آن ها هم مهارت های لازم برای افزایش اعتماد به نفس و مسئولیت پذیری را ندارند. نوجوانان ما بایستی بتوانند برای برآوردن رویاهای زندگی خود، انگیزه و اعتماد به نفس را پرورش دهند. متاسفانه بیشتر نوجوانان، در میانه راه ترسیده و یا ممکن است مات و مبهوت بمانند.

کوچینگ کودکان و نوجوانان، مزایای بسیاری دارد از جمله:

  • در مدرسه بهتر عمل میکنند
  • اعتماد به نفس بالاتری خواهند داشت
  • عادات خوب و ایده آلی در آن ها افزایش می یابد
  • با انگیزه می شوند
  • آماده تحصیل در مدارج عالی و دانشگاهی می شوند
  • یاد می­گیرند که چگونه ارتباط و تعامل بهتری ایجاد کنند
  • نظم و انضباط فردی آن ها افزایش می یابد
  • اشتیاق و اهداف خود را کشف می کنند.

البته اگر حس میکنید فرزند شما مشکل سلامت روانی، رفتارهای نامتعارفانه، بی حرمتی، عصبی و یا حالت های یاغی گرایانه از خود نشان میدهدف بهتر است پیش از هرچیز و را نزد یک مشاور ببرید.

لایف کوچینگ برای نوجوانان چیست؟

لایف کوچینگ، نوعی فرآیند کمک به نوجوانان است تا اهداف مشخص و کارهایی را که دوست دارند انجام دهندف شناسایی نموده و سپس با کمک یک کوچ، سفری مطمئن برای رسیدن به این اهداف انتخاب کنند.

حالا سوال اینجاست: چرا کودک شما به یک کوچ نیاز دارد؟

خب بیشتر کودکان تمایل دارند از چالش های سخت در زندگی خود اجتناب کنند. یعنی چالش هایی که رشد و توانایی آن ها را برای رسیدن به پتانسیل بالقوه خود کاهش می دهند. با داشتن یک لایف کوچ، نوجوانان با این چالش ها روبرو شده و میتوانند به آرامی به یک فرد بزرگسال سالم و بالغ تبدیل شوند.

تفاوت کوچینک و منتورینگ نوجوانان چیست؟

تمرکز کوچینگ معمولاً بر روی کار و عملکرد است. نقش مربی، ارائه بازخوردهایی است که مرتبط با عملکرد هستند. در نتیجه، مربیگری معمولاً در محل کار اتفاق می‌افتد. مربی باید اهداف را برای نوجوان تعیین کند و یا پیشنهاد دهد و همزمان که یادگیرنده به توسعه مهارت‌های جدید می‌پردازد، به طور دوره‌ای عملکرد او را ارزیابی نماید. این کار مستلزم یک رابطه کاری خوب میان کوچ و نوجوان است

نقش منتور، پرورش توانایی‌ها و استعداد‌هاست. منتورهایی که در حوزه توسعه کار می‌کنند، با تشویق کردن نوجوانان به کار کردن در جهت اهداف شغلی و یا افزایش اعتماد به نفس، با آنان کمک می‌کنند تا توانایی و مهارت‌های خود را کشف نمایند.

ارتباط منتورینگ آفلاین است- به عبارت دیگر منتور یا استاد هیچ قدرت و اختیاری نسبت به فرد یادگیرنده ندارد و روی اهداف شخصی یادگیرنده تمرکز می‌کند. از آنجایی که این رابطه به نفع هر دو طرف است پیوند عمیقی بین آن‌ها شکل می‌گیرد و ممکن است این ارتباط استاد- شاگردی تا آخر عمر به طول بیانجامد.

وقتی نوبت به کوچبنگ نوجوانان می رسد، برای اینکه بتوانند به پیشرفت های لازم در زمینه تحصیلف تصمیم گیری یا کسئولیت پذیری برسندف بایستی دو نکته را مد نطر گرفت:

  • کوچینگ نوجوانان به منظور افزایش انگیزه در آن ها
  • کمک به نوجوانان برای دستیابی به اهداف معنادار خود در زندگی

اولین گام در کمک به نوجوان، تبدیل شدن به یک بزرگ سال مسئولیت پذیر است. زمانی که نوجوانان بر پدر و مادر خود تکیه می کنند، نوعی نیروی محرک پشت سر خود دارند اما به محض اینکه به بلوغ برسند، بایستی یاد بگیرند چطور با انگیزه کافی به سمت اهداف خود دست بیایند. بایستی بدانند چه انگیزه های درونی و بیرونی آن ها را تقویت می کند تا به اهداف خود برسند

گام دوم ، آموزش نحوه یافتن هدف و معنا در زندگی نوجوانان است. از آنجایی که شما همواره پشت فرزند خود بوده اید، آنها در واقع هیچ دلیلی ندارند که چرا بایستی مسئولانه در زندگی رفتار کنند.

با این حال، وقتی هدف خود را در زندگی مشخص کنند، خودشان متوجه خواهند شد که چرا بایستی تکالیف خود را از یکدیگر تمییز کنند، تمرکز بیشتری بر روی برخی از امور داشته و انتخاب های بهتری برای خود برگزینند.

با توصیفاتی که در حوزه کوچینگ کودکان و نوجوانان گفته شد، فکر نمی کنید اکنون وقتش رسیده که برای نوجوان خود یک کوچ در نظر بگیرید؟!

منبع: parentingteenagersacademy

به اشتراک بگذارید

رزرو رایگان جلسه کوچینگ

برای آشنایی بیشتر با کوچ و کوچینگ یک جلسه رایگان با کوچ مرتبط با مسئله‌تان رزرو نمایید. علاوه بر آشنایی با کوچینگ، کوچ مسیر رسیدن به هدف مطلوب با کوچینگ را برای شما بیان خواهد نمود.

کوچینگ مال کجاست
کوچینگ مال کجاست؟

گفتگوی آنلاین محمد رضا ترابیان و آناهیتا محمودی دوشنبه 24 شهریور ۹۹ سایت 20:00 الی 21:00 رایگان بدون نیاز به ثبت نام پخش در لایو اینستاگرام

عضویت در خبرنامه ایمیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب

جلسه رایگان کوچینگ

برای دریافت جلسه رایگان کوچینگ فرم ذیل را تکمیل نمایید.