پنج گزارش مالی که باید بعنوان پیامد کرونا در نظر گرفته شود

پنج گزارش مالی که باید بعنوان پیامد کرونا در نظر گرفته شود

پیامد کرونا – شیوع کروناویروس جدید (COVID-19) چالش های بزرگی را برای تهیه کنندگان صورت های مالی بوجود آورده است. در اینجا ۵ موضوع گزارشگری مالی در دوران رکود اقتصادی ناشی از این دوران در نظر گرفته شده است.

تهدیدات تجاری و اقتصادی همچنان  خبراز ادامه شیوع ویروس می دهد. ممنوعیت سفر به میلیون ها نفر تحمیل شده  و بسیاری از کشورها اقدامات قرنطینه ای را بر کل جمعیت آنها تحمیل کرده اند. مشاغل با فقدان درآمد و اختلال در زنجیره تامین مواجه هستند و نوسانات قابل توجهی در بازارهای مالی به وجود آمده .

در چنین رویداد بی سابقه ای ، موارد زیادی باید مورد توجه قرار گیرد. سلامتی و ایمنی افراد در سراسر جهان در اولویت است. البته پشتیبانی از مشاغل و کارمندان آنها نیز ضروری است. بسیاری از دولتها قبلاً اقداماتی را برای ارائه کمک های مالی و غیر مالی برای رفع اختلال در بخشهای صنعت و سازمانهای تجاری تأثیر پذیر اعلام کرده اند.

در این زمینه ، شفافیت در گزارش دهی صورت های مالی مهم است. برای ایجاد اعتماد مجدد در زمان های نامشخص ، اطلاعات قابل اتکاء وجود دارد که بخشی از آن از طریق گزارشگری مالی تأمین می شود. تأثیرگذاری بر گزارشگری مالی ممکن است اولین چیزی نباشد که به عنوان نتیجه شیوع ویروس به ذهن ما برسد ، اما در اینجا نقش مهم و چالش برانگیز برای تهیه کنندگان صورت های مالی ، کمیته های حسابرسی و حسابرسان هستند.

شفافیت مهم است. نیاز حیاتی به اطلاعات قابل اعتماد احساس می شود و بخشی از آن از طریق ارائه گزارشات مالی تأمین می شود.

استفاده از استانداردهای حسابداری و حسابرسی فعلی به ناچار سؤالاتی را برای همه افراد درگیربا گزارشگری مالی ایجاد خواهد کرد. الزامات موجود برای حسابرسی و حسابداری همچنان به قوت خود باقی است ، اگرچه برخی از تنظیم کننده ها راهنمایی های جدیدی از جمله تسکین و کمک  را از نظر مهلت ارائه داده اند.

شرکت ها باید به دنبال به روزرسانی های نظارتی بیشتر باشند و تأثیرات جاری و بالقوه ای را که کرونا ویروس در گزارشگری مالی خود خواهد داشت رصد کنند. چندین زمینه برای بحث وجود دارد ، اما پنج موضوع در اولویت قرار دارند: نگرانی و نقدینگی. ارزیابی اختلال اصلاح قراردادها؛ اندازه گیری ارزش منصفانه؛ کمک های دولت و مالیات بر درآمد.

نگرانی و نقدینگی به موازات هم پیش می روند

قابل درک است که مدیرن ارشد سازمان های تحت تأثیر بحران، نگران بقای سازمانهای خود خواهند بود. ودر این بین مهمترین المان تاثیرگذار، جریان نقدینگی خواهد بود ، اینکه  آیا این بنگاه اقتصادی پول کافی برای زنده ماندن شش تا ۱۲ ماه آینده دارد؟ سوال مهمی ایست که بیشتر مدیران و تحلیلگران سازمانها از خود می پرسند.

هنگام تهیه صورتهای مالی ، مدیریت باید ارزیابی از توانایی شرکت خود برای ادامه بحران را انجام دهد و اینکه آیا فرض مربوط به بحران مناسب است یا خیر را بررسی نماید. در شرایط فعلی ، مدیریت باید ارزیابی های موجود و پیش بینی شده ی شیوع کرونا ویروس را بر فعالیت های سازمان خود را در نظر بگیرد.

با توجه به غیرقابل پیش بینی بودن تأثیر احتمالی این بحران، ممکن است عدم قطعیت های مالی وجود داشته باشد که توانایی شرکت را برای عملیاتی کردن اهداف سازمانی بر اساس نگرانی های مداوم عدم نقدینگی مورد تردید قرار دهد.

اگر شرکت ، با این حال ، صورتهای مالی را تحت این فرض تهیه کند ، باید این عدم قطعیتها را فاش کند و در گزارشات مالی بصورت کاملا شفاف ارایه نماید.

میزان رسیدگی لازم ، اعلام نتایج و میزان لازم برای افشا بستگی به شرایط در هر مورد سازمانی دارد ، زیرا همه شرکت ها به همان شیوه و به همان میزان تحت تأثیر قرار نمی گیرند. با توجه به ماهیت در حال تحول شیوع ، ممکن است لازم باشد قضاوت قابل توجه و به روزرسانی مداوم ارزیابی، انجام شود.

قابل درک است که مدیریت، تحت تأثیر بحران COVID-19 ، نگران بقای سازمانهای خود خواهند بود. و نکته اصلی جریان نقدینگی خواهد بود.

ارزیابی اختلال

در پایان هر دوره گزارش دهی ، شرکتها موظفند ارزیابی کنند که آیا اختلالی برای ارزش داراییهای غیر مالی بوجود آمده است یا خیر. سوال اینجاست، چه زمانی  اختلالی برای ارزش داراییهای غیر مالی بوجود می آید؟ هنگامی که یک شرکت قادر به بازیابی ارزش حسابداری خود نیست ، یا با استفاده ازدارایی  یا فروش آن ، بازیابی ارزش دارایی دچار اختلال می شود..

اثرات منفی بر شرکت ها ناشی از اقداماتی برای جلوگیری از شیوع بیماری COVID-19  مانند بسته شدن موقت کارخانه های  تولیدی و محدودیت سفر و واردات و صادرات ، می تواند یک شاخص اختلال در نظر گرفته شود.

هنگام ارزیابی نقص ، شرکتها موظفند مبلغ قابل بازیابی دارایی را تعیین کنند. این محاسبه نیاز به تخمینی از جریان نقدی مورد انتظار آینده و انتظارات در مورد تغییرات جریان نقدی دارد. جریان نقدی پیش بینی شده باید منعکس کننده بهترین ارزیابی مدیریت از شرایط اقتصادی باشد که در طول عمر مفید دارایی وجود خواهد داشت.

با وضعیت فعلی ، چالش های قابل توجهی پیش بینی می شود که آیا با عملکرد بعدی می توان پیش بینی بودجه جریان های نقدی آینده را پشتیبانی کرد. هرچه محیط فعلی نامشخص تر باشد ، برای شرکت مهم است که افشای مفصلی را در مورد مفروضات درنظر گرفته شده و  شواهدی را که بر اساس آنها بنا شده و افشای تغییرات اعمال شده در فرضیات کلیدی ، را ارائه دهد.

اصلاح قرارداد ها

شرکت های تحت تأثیر شیوع COVID-19 ممکن است در نتیجه شرایط بحرانی  ، هزینه های بالاتر عملیاتی یا درآمد از دست رفته ، چالش های جریان نقدی را تجربه کنند. آنها ممکن است نیاز به تأمین بودجه اضافی ، اصلاح شرایط موافقتنامه بدهی یا در صورت عدم تحقق میثاق بدهی (برگشت چک) ، تأمین معافیت بدهند. در چنین مواردی ، آنها باید در نظر بگیرند که آیا هرگونه تغییر در ترتیبات پیمانکاری موجود ، نمایانگر اصلاح قابل توجهی است یا به طور بالقوه قرارداد باید لغو شود.

همچنین این شرایط عواقبی نیزبرای وام دهندگان در پی دارد. از موسسات مالی ، مانند بانکها و شرکتهای بیمه ، خواسته می شود تا با تسویه حساب در تعهدات جریان نقدی ، به وام گیرندگان کمک کنند. این موارد به عنوان اصلاح قرارداد در نظر گرفته می شوند و مؤسسات را ملزم خواهد کرد تا درباره اندازه گیری های وام و ضرر اعتباری مورد انتظار خود فکر کنند. به همین ترتیب ، شرکت های املاک و مستغلات اگراقدامی برای کمک به اجاره نامه یا اجاره دهندگان کنند ، باید عواقب آن را در نظر بگیرند.

اندازه گیری ارزش منصفانه

شرکت ها موظفند برخی از دارایی ها و بدهی های خود را با ارزش منصفانه بسنجند. این یک تخمین قیمت ویژه خروج از تاریخ است که بر اساس فرضیاتی است که فعالان بازار تحت شرایط فعلی انجام می دهند.

هنگام انجام ارزیابی و داوری برای سنجش ارزش منصفانه ، شرکت باید شرایط و فرضیات مربوطه را که برای مشارکت کنندگان بازار ، در نظر بگیرد. تأثیر اندازه گیری ارزش منصفانه (FVM) بستگی به ارزیابیاینکه آیا شدت شیوع در تاریخ گزارش ، تأثیر مفروضات ارزیابی شرکت کنندگان در آن زمان را دارد یا خیر.

شرکتها همچنین باید به افشای راهکارهای مربوطه بپردازند که به طور معقول انتظار می رود بر تصمیماتی که کاربران صورت های مالی با هدف کلی بر اساس آن صورت های مالی می گیرند تأثیر بگذارد. ممکن است افشاگری لازم باشد تا کاربران بتوانند درک کنند که آیا شیوع بیماری بر اندازه گیری ارزش منصفانه (FVM) در نظر گرفته شده است یا خیر. کاربران باید مبنای انتخاب فرضیات و ورودی های مورد استفاده و حساسیت های مربوط را درک کنند.

کمک دولت و مالیات بر درآمد

بخشی از پاسخ دولتها به شیوع کروناویروس ، معرفی اقدامات پشتیبانی از صنایع جداگانه به همراه بسته های محرک اقتصادی گسترده تر است. این اقدامات شامل یارانه مستقیم ، معافیت مالیاتی ، کاهش مالیات و اعتبار ، مدت انقضاء خسارات مالیاتی استفاده نشده ، کاهش عوارض عمومی ، کاهش اجاره یا تعویق و وام کم بهره است.

اینها همه در گزارشگری مالی تأثیر دارند. اقدامات امدادی ممکن است در محدوده استانداردهای مربوط به مالیات بر درآمد ، در مورد کمک های دولتی ، در مورد اجاره یا ابزارهای مالی باشد و حسابداری ممکن است در هر مورد متفاوت باشد.

یکی از مهمترین فاکتورهایی که باید در هنگام حسابداری از پیامدهای مالیات بر درآمد در نظر بگیرید این است که آیا دولت مربوط قانون اساسی را تصویب کرده است. شرکت ها باید تشخیص دهند که آیا تغییرات در نرخ مالیات و قوانین از تاریخ گزارش به طور اساسی تصویب شده اند یا خیر. برای تعیین اینکه آیا آنها باید به عنوان کاهش هزینه مالیات بر درآمد یا دریافت کمک هزینه دولت حساب شوند ، باید ویژگی های هرگونه تخفیف مالیاتی یا تخفیف ارزیابی شود.

افشای به موقع و معنی دار در مورد تأثیر بالقوه بر وضعیت مالی شرکت ، عملکرد و قابلیت اطمینان و همچنین اقدامات انجام شده برای مدیریت ریسک ها ، برای کسب اعتماد مجدد مهم است.

اعتماد دوباره به اوقات آشفته

ما درحال حاضر، در مقطع جهانی در دوره ی بی سابقه ای زندگی می کنیم. افشای به موقع و معنادار در مورد تأثیر احتمالی در وضعیت مالی ، عملکرد و زنده بودن و ادامه ی حیات اقتصادی شرکت و همچنین اقدامات انجام شده برای مدیریت ریسکها ، برای جلب اعتماد بسیار مهم است. گزارشگری مالی می تواند در این دوره آشفته نقش مهمی در ارتباط بین شرکت ها و ذینفعان آنها ایفا کند.

نتیجه گیری

شرکت ها باید تأثیرات فعلی و بالقوه ای را که (COVID-19) در گزارشگری مالی خود دارد ، نظارت کنند. افشای به موقع و معنادار در مورد تأثیر احتمالی در وضعیت مالی ، عملکرد و زنده بودن شرکت و همچنین اقدامات انجام شده برای مدیریت ریسکها ، برای کسب اعتماد دوباره مهم است. پنج موضوع اولویت خواهند داشت: نگرانی و نقدینگی. ارزیابی اختلال اصلاح قرارداد؛ اندازه گیری ارزش منصفانه؛ کمک های دولت و مالیات بر درآمد.

نویسنده: معصومه کاظمی

[block id=”masomeh-kazemi”]

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
رزرو رایگان جلسه کوچینگ

برای آشنایی بیشتر با کوچ و کوچینگ یک جلسه رایگان با کوچ مرتبط با مسئله‌تان رزرو نمایید. علاوه بر آشنایی با کوچینگ، کوچ مسیر رسیدن به هدف مطلوب با کوچینگ را برای شما بیان خواهد نمود.

جلسه کوچینگ برای راه اندازی کسب و کار جدید(قسمت اول)
جلسه کوچینگ برای راه اندازی کسب و کار جدید(قسمت اول)

در یک سال گذشته بیشتر از ۱۲ مورد مشاوره و جلسه کوچینگ با افرادی داشتم که قصد راه اندازی یک کسب و کار جدید داشتند و اکثر قریب به اتفاق ایشان سرمایه قابل توجهی نداشتند تا بتوانند کار مورد علاقه خود را استارت بزنند و همچنین در عین حال اکثر ایشان دوست داشتند کارهایی انجام دهند که اصطلاحا شیک و با درآمد بالا باشد ، اما با حقیقت شرایط خود کنار آمده بودند و قصد راه اندازی کاری داشتند تا از وضعیت موجود خود که یا کارمند بودند و یا بدنبال کار ( کارجو) بیرون بیایند. در این میان عطش و خواست کارمند ها بسیار بیشتر بود و حتی برنامه های زیادی برای کسب و کار هم داشتند. در جلساتی که با این دوستان برگزار کردم به این نکات بسیار اشاره میشد :

نکات کلیدی در توسعه فردی
نکات کلیدی توسعه فردی

گاهی اوقات خیلی سخت می توان با توسه فردی کنار آمد. آیا بایستی نقاط ضعفمان را برطرف کنیم؟

عضویت در خبرنامه ایمیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

جلسه رایگان کوچینگ

برای دریافت جلسه رایگان کوچینگ فرم ذیل را تکمیل نمایید.