هدف گذاری برای سال 1400

چگونه برای سال جدید هدف‌گذاری کنیم؟

برای بسیاری از ما سال جدید فرصت جدیدی برای شروع دوباره است و هدف گذاری در این سال میتواند به ما کمک کند به ظرفیت واقعی خود نزدیک شویم. اما اینکه چگونه هدف گذاری کنیم بسیار مهم است. در این مقاله سعی میکنیم راهکار های کاربردی در مورد هدف گذاری را با شما به اشتراک بگذاریم.

اصلا چرا باید برای سال جدید هدف‌گذاری کنیم؟

 پاسخ به این سوال بسیار آسان است زیرا؛ ما میخواهیم از زندگی خود لذت ببریم. اینکه بدانیم راه زندگی ما چگونه است و اساسا چگونه برای دستیابی به هدف خودمون اگر هدف گذاری کنیم، از زندگی لذت بیشتری خواهیم برد. اگر از ما بپرسند چرا به این دنیا آمدید آیا جوابی داریم؟ اینکه بدانیم در چه مسیری هستیم و برای آن مسیر هدف گذاری کنیم به ما کمک می‌کند حال بهتری داشته باشیم.

در مورد الگوریتم هدف بخوانید.

اولین راهکار برای اهداف گذاری در سال جدید این است به روش SMART هدف گذاری کنید:

S – Specific (هدف باید مشخص باشد)

M – Measurable  (هدف باید قابل اندازه گیری باشد)

A – Attainable (هدف باید جوری باشد که بتوانیم به آن برسیم)

R – Relevant (هدف باید مرتبط و واقع گرایانه باشد)

T – Time-bound (محدوده زمانی مشخصی برای دستیابی به اهداف داشته باشیم)

چگونه به هدف خود برسیم؟

اهداف خود را بنویسید:

بنظر شما بیشتر مردم هدف ها و رویاهای خود را از یاد میبرند؟ جواب این سوال ساده است؛ بخاطر اینکه آنها را یادداشت نمیکنند. 

تحقیقات نشان دادند که نوشتن اهداف یک قدم اساسی و مهم برای رسیدن به اهداف در زندگی است. در سال جدید برای تغییر میتوانید از نوشتن اهداف شروع کنید. با این کار هم اهداف خود را به یاد میسپارید و بعلاوه اینکه یک قدم اساسی برای هدف گذاری در سال جدید برداشته اید. اینکه برنامه هدف گذاری خود را  بنویسیم، حتی موجب می شود انگیزه ما حفظ شود.

تعدادی زیادی از اهداف را ننویسید!

یک اشتباه بزرگی ما انجام میدهیم این است که؛ تعداد زیادی از اهداف را می نویسند و اینقدر عمل کردن به آن سخت میشود که کلا بیخیال هدف خود می شوند. به جای اینکه تعداد زیادی هدف بنویسید سعی کنید 3 یا 4 هدف را بنویسید و در جهت دستیابی به آنها عمل کنید.

اهداف خود را به اقدام های کوچک تقسیم کنید :

از OKR استفاده کنید. روش OKR یا نتایج کلیدی عینی به ما کمک میکند، در هدف‌گذاری بتوانیم :
اهداف خود را اندازه بگیریم
پیشرفت خود را اندازه بگیریم

در مورد OKR در این مقاله بخوانید.

اهداف خود را خردتر کنیم و مسیر راحت تری برای رسیدن به اهداف خود در سال جدید داشته باشیم در واقع نتایج کلیدی، باید محدود به زمان باشد، واضح باشد، برای پیشرفت اما واقع گرایانه باشند؛ نباید طوری باشد که غیر قابل دستیابی باشد. همچنین از همه مهم‌تر باید قابل بازبینی و قابل اندازه‌گیری باشد.

از مسیر رسیدن به هدف لذت ببرید

از هدف‌گذاری خود و مسیری که درست کردید لذت ببرید. اینکه فقط و فقط کار کنید برای رسیدن به اهداف اصلا درست نیست. شما باید زمانی را برای تفریح برای خود و خانواده خود کنار بگذارید. تصور کنید بدون وقفه کار کنید و از کار خود لذت هم ببرید اما جایی شما سوخت خود برای ادامه را از دست می‌دهید. برای بدست آوردن انگیزه برای ادامه راه باید برای خود برنامه ای برای تفریح داشته باشید.

برای رسیدن به اهداف خود، عادت سازی کنید

عادت به رفتاری می‌گویند که در یک زمان مشخصی تکرار می‌شود و جزئی از زندگی شما می‌شود. فکر می‌کنم با خواندن همین تعریف هم فهمیده باشید که عادت سازی برای موفقیت چقدر مهم است. براساس تحقیقات دانشگاه لندن 66 روز نیاز است تا یک عادت ساخته شود، خب ما باید ببینیم یک آدم موفق از نظر ما چه عاداتی دارد و در مورد آن تحقیق کنیم و برای رسیدن به اهداف خود، 66 روز آن رفتار را تکرار کنیم به همین سادگی و همین قدر هم سخت.

به اشتراک بگذارید

رزرو رایگان جلسه کوچینگ

برای آشنایی بیشتر با کوچ و کوچینگ یک جلسه رایگان با کوچ مرتبط با مسئله‌تان رزرو نمایید. علاوه بر آشنایی با کوچینگ، کوچ مسیر رسیدن به هدف مطلوب با کوچینگ را برای شما بیان خواهد نمود.

پنج راه تبدیل شدن مدیران به کوچ
پنج راه تبدیل شدن مدیران به کوچ

‫ﭘﻨﺞ راه ﺗﺒﺪﻳﻞ ﺷﺪن ﻣﺪﻳﺮان ﺑﻪ ﻛﻮچ‬ ‫اﮔﺮ ﻳﻚ ﻣﺪﻳﺮ ﺑﺨﻮاﻫﺪ رﻫﺒﺮي ﻛﻨﺪ ‪ ،‬ﺑﺎﻳﺪ ﺗﻮاﻧﺎﻳﻲ ﻫﺎي ﺧﻮد را ﺑﺮاي ﻛﻮچ دﻳﮕﺮان رﺷﺪ دﻫﺪ‪ .‬اﻳﻦ

عضویت در خبرنامه ایمیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب

جلسه رایگان کوچینگ

برای دریافت جلسه رایگان کوچینگ فرم ذیل را تکمیل نمایید.