کوچینگ زندگی

کوچینگ زندگی (Life Coaching) چیست؟

بیشتر از هر زمان دیگری شاهد حضور کوچینگ زندگی یا لایف کوچینگ در زمینه‌ های اجتماعی و روانشناسی هستیم. بستری که به طور مستقیم با توسعه فردی و رضایت از زندگی در ارتباط است. همانطور که روت وینهوون در تعریف رضایت از زندگی، می گوید که افراد مختلف بسته به اینکه چقدر زندگی کنونی خود را دوست دارند، رضایتشان از مثبت تا منفی درجه بندی بندی می شود. شما تا چه اندازه به شناخت درست از خود رسیده اید؟ امید به زندگیتان چقدر بالاست؟ چقدر احساس خوشبختی می کنید؟ تمام اینها پارامترهای مورد بحث در کوچینگ زندگی است. 

کوچینگ زندگی

تاثیرات کوچ زندگی

رهیار زندگی یا همان لایف کوچ کسی است که با تمرگز بر ارزش ها و اهداف مراجعه کننده، استراتژی های رسیدن سریع تر و بهتر به سمت آنها را شناسایی می کند. مراجعه کردن به کوچ زندگی تنها برای کسانی نیست که در جایی دچار مشکل حل نشدنی شده اند. بلکه تمام افراد با هر درجه از رضایت زندگی و موفقیت در زندگی شخصی می توانند با کوچ در ارتباط باشند. از جمله تاثیرات مهم کوچینگ زندگی می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تعریف اهداف و خواسته ها روشن تر می شود و شما واضح تر می توانید به سمت اهداف خود حرکت کنید.
  • بازدهی افراد بالاتر می رود. چرا که با حذف عوامل مخل و مزاحم فکری، تمرکز شما بر روی اهدافتان بیشتر می شود.
  • بیشتر خود را دوست خواهید داشت و بیشتر برای خود ارزش قائل خواهید بود. این به طور مستقیم بر روی انگیزه شما برای ادامه دادن تاثیر خواهد داشت.
  • تعهد کاری و تلاش های مستمر شما بیشتر خواهد شد. چرا که کل پروسه کوچینگ زندگی بر پایه ایجاد تعهد و حس مسئولیت در افراد بنا شده است. 
  • در نتیجه شادتر خواهید بود. مگر به دنبال همین نیستید؟

تفاوت های مشاور با کوچ زندگی

یک مربی زندگی یا لایف کوچ باید به تمامی بر علم کوچینگ مسلط باشد. درست است که کوچینگ را در زمینه های کسب و کار و ورزش بیشتر شنیده ایم، اما روانشناسان بر تاثیر گذاری بالقوه مربیگری زندگی، بر روی ابعاد کلی زندگی افراد تاکید زیادی دارند. تا به حال برایتان پیش آمده است که دچار طوفان فکری شوید؟ مواقعی که احساس می کنید در تنگنایی در زندگی گرفتار شده اید و میان کارهای بسیار برای انجام دادن احاطه شده اید، درحالیکه به هیچکدام نمی رسید. در این مواقع کمک گرفتن از مشاور چاره ساز به نظر می رسد. اما دو تفاوت بزرگ میان مشاور و کوچ وجود دارد:

  • مشاور بر یک جنبه از زندگی شما متمرکز می شود اما کوچ کل مسائل و زندگی شما را مد نظر دارد.
  • مشاور بیشتر از 75 درصد راه حل ها و اقدامات را خود برای شما طراحی می کند، در حالی که کوچ، نحوه برنامه ریزی و طراحی راه حل ها را به شما می آموزد.
  • رابطه میان یک کوچ و یک مراجعه کننده کاملا شفاف و متمرکز است. لایف کوچینگ از همان ابتدا بر روی نتایج تمرکز دارد. نتایجی که با توجه به ارزش ها و باورهای مراجعه کننده تعریف می شوند.

کوچ زندگی

دلایل اهمیت کوچینگ زندگی

درست است که حرف های انگیزشی و مشاوره های زمینه ای نیز تاثیرات خود را بر روی نگرش افراد می گذارند. اما تفاوت زیادی در میزان ماندگاری و پایداری احساس رضایت ایجاد شده از طریق آنها و از راه کوچینگ وجود دارد. شاید مهمترین نقطه در علم کوچینگ این باشد که یک احساس رضایت و پیشرفت پایدار و گسترده در افراد بوجود می آید. انواع رضایت در علم مربیگری زندگی در دو دسته نظریه قرار می گیرند:

  1. نظریه بالا به پایین: در این دسته بندی، افراد یک زمینه خاص در زندگیشان وجود دارد که کافیست در آن زمینه رضایت داشته باشند. میزان رضایت در دیگر زمینه ها، نیز با توجه به آن مشخص خواهد شد.
  2. نظریه پایین به بالا: در این دسته بندی، رضایت کلی افراد از میزان رضایت آنها در چند زمینه ی مشخص از زندگیشان بدست می آید.

پس اگر شما هم به دنبال ایجاد تغییر در پروسه دستیابی به اهدافتان هستید و یا رشد و پیشرفت شخصی برایتان اهمیت دارد، به کوچینگ زندگی نیاز دارید. بدینگونه، سریع تر، راحت تر و اصولی تر موانع زندگی را کنار زده و با ایجاد حس رضایت و لذت از زندگی هم برای خود و هم برای جامعه مفیدتر خواهید بود. همین الان می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

به اشتراک بگذارید

رزرو رایگان جلسه کوچینگ

برای آشنایی بیشتر با کوچ و کوچینگ یک جلسه رایگان با کوچ مرتبط با مسئله‌تان رزرو نمایید. علاوه بر آشنایی با کوچینگ، کوچ مسیر رسیدن به هدف مطلوب با کوچینگ را برای شما بیان خواهد نمود.

کوچینگ و تصمیم گیری
کوچینگ و تصمیم گیری

مردم هر روز در حال تصمیم گیری هستند، از تصمیمات جزئی تا تصمیمات بزرگ و اساسی. تصمیماتی از قبیل تغییر شغل، راه اندازی کسب و

منحنی تغییر یا تبدیل
منحنی تغییر یا تبدیل خانم کوبلر راس

نیاز به به‌روزرسانی سیستم‌های عملیاتی منجربه تغییرات اجتناب‌ناپذیری در سطح سازمانی می‌شود. وقتی که افراد با تغییر در محل کار خود مواجهه می‌شوند، چه مثبت و چه

عضویت در خبرنامه ایمیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

جلسه رایگان کوچینگ

برای دریافت جلسه رایگان کوچینگ فرم ذیل را تکمیل نمایید.