images-12c90c17

نقطه ی کور من، روی دیگر سکه

نقطه ی کور من، روی دیگر سکه

روی دیگری هم هست، شاید همان جا که میگویند آدم ها، نقطه ی کور دیگران را خوب می بینند و مال خودشان را نمی بینند.

برایم سوال می شود که آیا، اصلا نمی شود نقاط کور خودم را ببینم؟

اگر می توانستم ببینم در جایی از وجودم، چیزهایی هست که من نمیبینمشان، آنوقت حتما به جایی میرسیدم که کمک میکرد تغییراتی در خودم و زندگیم ایجاد کنم. چون با آنچه تا امروز از خودم و شرایطم می دانم، توانستم به همین جا که هستم برسم. پس احتمالا اگر چیزهای دیگری وجود داشته باشد می توانم با استفاده از آنها تغییری را رقم بزنم.

“آدم ها نقاط کور دیگران را بهتر از نقط کور خودشان می بینند.”

این جمله برایم مفهوم همیشگی را ندارد. تصور همیشگی من از این جمله، این بود که آدم ها ایرادات افراد دیگر را می بینند اما ایرادات خودشان را نمی بینند ولی انگار مفهوم دیگری هم پشت این جمله هست.

برایم سوال شده که آیا نقاط کور، فقط عیب ها و ایرادها هستند؟

یعنی همه ما می توانیم به راحتی و وضوح، توانایی های خودمان را ببینیم؟  استعدادها، توانمندی ها و پتانسیل های وجودی در نقاط کور ما نیست؟

سوالاتی از این دست برایم چالش برانگیز است. سوالهایی که چگونه پاسخ دادن به آنها، دو روی متفاوت در زندگی را نشانم می دهد.

اگر جواب به این سوال “آری” باشد، یعنی بگویم که همه ی آدم ها، تمام توانمندی ها و نقاط قوت و استعدادهایشان را می دانند، آن وقت باید بپذیرم که هر چیزی که هستند و در زندگی به آن دست پیدا کرده اند تمام چیزی است که می توانستند به آن برسند و این برایم معنایِ “دیگر، تغییر ممکن نیست” می دهد. این جواب و این شکل نتیجه گیری برایم جذاب و دوست داشتنی نیست. صادقانه بگویم ترجیح خودم این است که این جواب درست نباشد.

و اگر به سوال بالا پاسخ “نه” بدهم آنوقت این شکلی می شود که احتمالا توانمندی هایی در وجود هر انسان هست که خودش به آن ها آگاه نیست و اگر اتفاقی بیافتد و بتواند به این توانمندی آگاه شود آنگاه دیگر این یافته ی جدید، ابزاری قدرتمند است که می تواند تصمیم بگیرد، که از آن، در ادامه ی زندگی بهره ببرد یا نه.

به نظر خودم جواب دوم به درست بودن، نزدیک تر است.

چون داستان های زیادی شنیدم از افرادی که با پیدا کردن یک آگاهی، تغییرات بزرگی در زندگی شان رقم زده اند. اگر این افراد از قبل همه چیز را می دانستند پس چطور در یک لحظه متحول شدند؟

بگذریم از درستی و غلطی پاسخ این سوال.

شاید کار بهتر این است که از خودم بپرسم “واقعا دلت میخواهد چه اتفاقی بیافتد؟”

و جوابم این که دلم میخواهد انسان ها به تمام آنچه لازم دارند تا به خواسته هایشان برسند دسترسی داشته باشند یا بهتر است بگویم دلم میخواهد انسان ها نقاط کور خودشان را بهتر بشناسند و این قسمت وجودشان را هم آگاهانه به خدمت بگیرند. محدودیت های ذهنیشان را بشکنند و با ظرفیتی بالاتر از قبل زندگی کنند.

البته این را می دانم که تصمیم ندارم چرخ را دوباره اختراع کنم.

قبلا روی این مسئله کار شده و علومی مثل روانشناسی، علوم اجتماعی، فلسفه و کوچینگ، هر کدام قسمتی از این مسیر را طی کرده اند. بعضی بیشتر برای مردم شناخته شده اند و بعضی کمتر.

من همه ی این علوم را نمی دانم اما در مورد کوچینگ که تخصص من است می توانم کاری انجام دهم. دادن آگاهی به شما در باره ی اینکه کوچینگ چطور می تواند به شناخت آنچه در نقطه ی کور آدم هاست کمک کند و اینکه چطور می شود از آن برای نزدیکتر شدن به اهداف و خواسته ها بهره برد، کاری است که می توانم انجامش دهم.

اینکه با دیدن محدودیت های ذهنی و عبور از آنها چطور می شود از پتانسیل های قدرتمند وجود برای تغییر در زندگی کمک گرفت؛ و این یکی از خدمت هایی است که کوچینگ می تواند به افراد داشته باشد.

و موضوع دیگر اینکه از کوچینگ در کدام حوزه های زندگی می توان بهره برد.  

این موضوع را در مقالات بعدی ادامه خواهم داد ….

سولماز رئوف

کوچ بهبود و توسعه توانمندی فردی

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
رزرو رایگان جلسه کوچینگ

برای آشنایی بیشتر با کوچ و کوچینگ یک جلسه رایگان با کوچ مرتبط با مسئله‌تان رزرو نمایید. علاوه بر آشنایی با کوچینگ، کوچ مسیر رسیدن به هدف مطلوب با کوچینگ را برای شما بیان خواهد نمود.

مربیگری در سازمانهای امروزی
مربیگری در سازمانهای امروزی

در نظریه های سازمان و مدیریت و نیز در عمل ، انسان هر روز نقش اساسی تری نسبت به گذشته می گیرد و سازمان ها

سیستم سازی کسب و کار
سیستم سازی چیست؟

یک سیستم از عناصر هماهنگ و یکسو تشکیل شده که برای تحقق یک هدف خاص تمرکز شده و به هم پیوسته اند. به طور کلی

عضویت در خبرنامه ایمیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

جلسه رایگان کوچینگ

برای دریافت جلسه رایگان کوچینگ فرم ذیل را تکمیل نمایید.