کوچ و کوچ حرفه ای

کوچ و کوچ حرفه‌ای

کوچ به مراجع کمک می‌کند توانمندی‌های بالقوه خود را عملی کند، هدف و علایق درونیش را به اقدامات بیرونی وصل کند و نهایتا به سمت اهدافش حرکت کند.

ICF خصوصیات یک مربی حرفه‌ای را ساماندهی کرده است و وقتی کسی بخواهد در مدارس مورد تایید ICF آموزش ببیند و نهایتا یک کوچ حرفه‌ای شود، باید آن‌ها را داشته باشد.

یکی از مهم‌ترین خصوصیات این است که، کوچ حرفه‌ای قضاوت نمی‌کند یا لااقل سعی می‌کند که این‌گونه باشد. به عبارتی کوچ حرفه‌ای، نسخه از پیش تعیین شده در ذهن خود برای مراجع ندارد. کوچ حرفه‌ای اعتقاد دارد که مراجع فردی فوق‌العاده، بی نظیر و دارای توانمندی‌های بسیاری است. البته ممکن است الان آن توانمندی‌ها عملی نشده باشد، ولی در درون او پاسخ‌ها وجود دارد و به مراجع کمک می‌کند، در یک فضای امن راه‌حل‌ها را پیدا کند و چالش‌ها را از میان بردارد.

ویژگی دیگر کوچه حرفه‌ای این است که سوالات خلاقانه‌ای می‌‌پرسد و خیلی اوقات راجع به آن فکر نکرده است. این سوال‌ها کمک می‌کند که مراجع از زوایای مختلف به خود و موضوع خودش و مشکلات اهداف خودش نگاه کند؛ کاری که قبلا انجام نداده و این کار خلاقیت را در مراجع بالا می‌برد و به او کمک می‌کند که راه‌حل‌ها را بتواند راحت‌تر پیدا کند.

نکته دیگری که کوچ‌ها به آن توجه دارند، گوش شنواست. خیلی وقت‌ها ما با افرادی صحبت می‌کنیم که خیرخواه ما هستند، مثل: پدر، مادر، دوست نزدیک و… ولی توصیه‌های آن‌ها بیشتر از لنز چشم و فیلتر تجربیات زندگی شخصی خودشان است، نمی‌توانند خودشان را دقیقا جای ما بگذارند و اتفاقات ما را تجربه کنند آن‌ها زاویه ذهنی خود و اتفاقات پیرامون خود را با ما در میان می‌گذارند ولی این توصیه‌ها و صحبت‌ها خیلی از اوقات هیچ کمکی به ما نمی‌کند. ویژگی که کوچ حرفه‌ای دارد این است که خوب گوش می‌دهد و توجه می‌کند به نکات، ترس‌ها، تردیدها و طرز فکرهایی که یک مراجع دارد و آن الگوها را بر اساس ابزارهایی که دارد، شناسایی می‌کند و به مراجع کمک می‌کند جور دیگری بیاندیشد و با سطح آگاهی بالاتری با موضوع برخورد کند. و با خلاقیت راه‌های دیگری، برای رسیدن به اهدافش پیدا کند.

نکته دیگری که کوچ حرفه‌ای دارد این است که به مراجع در قدم برداشتن رو به جلو کمک می‌کند. یک کوچ حرفه‌ای خیلی زمان زیادی را در گذشته صرف نمی‌کند. ممکن است به گذشته سر بزند و بعضی مشکلات را شناسایی کند و گره‌هایی را پیدا کند، ولی بیشتر تمرکز ذهنیش به آینده و حرکت رو به جلو است. بنابراین روی بحث‌های هدف‌گذاری، برنامه‌ریزی و مسئول دانستن مراجع برای اینکه قدم‌ها را بردارد و هفته به هفته جلو برود تا بتواند مشکلاتش را حل کند و یا به اهدافش برسد تمرکز فوق‌العاده دارد.

یکی دیگر از خصوصیات کوچ حرفه‌ای این است که بیشتر زمانش را صرف شناسایی طرز فکر مراجع می‌کند، نه نسخه نوشتن برای او، یعنی ۷۰ تا ۸۰ درصد زمانش را صرف این می‌کند که نقاط کور، چالش‌ها، بلوک‌های ذهنی مراجع را شناسایی کند و به مراجع کمک می‌کند تا طرز فکرش را عوض کند و با سطح آگاهی متفاوتی با موضوع برخورد کند و راحت‌تر راه‌حل‌ها را شناسایی کند.

منبع: سایت شهاب اناری

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
رزرو رایگان جلسه کوچینگ

برای آشنایی بیشتر با کوچ و کوچینگ یک جلسه رایگان با کوچ مرتبط با مسئله‌تان رزرو نمایید. علاوه بر آشنایی با کوچینگ، کوچ مسیر رسیدن به هدف مطلوب با کوچینگ را برای شما بیان خواهد نمود.

ویژگی های یک کوچ موفق فروش
ویژگی های یک کوچ موفق فروش

کوچ ­های فروش به فروشندگان کمک می­ کنند تا اهداف و استراتژی­ هایی را تعریف کنند که در نهایت منجر به تحقق اهداف فروش و

کوچینگ توسعه فردی رهبران
کوچینگ توسعه فردی رهبران

گفتگوی کاوه روحانی کوچ توسعه کسب و کار با مهدی رستمی کوچ توسعه فردی و سازمانی سه شنبه 29 مهر ساعت 20 محل برگزاری لایو

عضویت در خبرنامه ایمیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

جلسه رایگان کوچینگ

برای دریافت جلسه رایگان کوچینگ فرم ذیل را تکمیل نمایید.