تفاوت مدل و سبک در کوچینگ

تفاوت سبک و مدل در کوچینگ

 تفاوت سبک و مدل در کوچینگ چیست؟

 به طور خلاصه می توان گفت که سبک، رویکرد و تئوری پس ذهن کوچ است، در حالیکه مدل ها بر اساس سبک کوچ انتخاب می‌شوند. یک کوچ می‌تواند براساس تئوری هایی که مورد قبول اوست مدل ارائه ی خدمات خود را انتخاب کند و اگر هنوز اصول ICF  را به درستی درک نکرده می‌تواند از مدلهای موجود استفاده کند .

منظور از سبک دقیقا چیست؟

 شاید با استفاده از مثال بتوان این تفاوت را روشن ساخت. به عنوان مثال سبک هایی وجود دارند که تمرکزشان بر عملکرد مراجع و رفع موانعی است که اجازه ی اقدام و عملکرد بهتربه او نمی‌دهند. بنابراین کوچ مدلی را برمی گزیند که در همین راستا  بتواند به مراجع کمک ‌کند تا مهارت های خود را خوب مشاهده کرده و آن ها را افزایش یا بهبود دهد.

بعضی از سبک ها بر اساس این نظریه شکل گرفته‌اند که مسائل مراجع به هم مرتبط هستند. بنابراین باید دلیل مسائل موجود و ارتباط آنها با مسئله فعلی شخص آشکار شود تا مراجع بتواند مشکل خود را به دقت بررسی کرده و برای آن راه حلی بیابد. به این ترتیب، مسئله مطرح شده در رابطه با مسائل دیگر بررسی می شود.

در برخی از سبک ها، رویکرد کوچ این است که مهم نیست باور و گذشته ی مراجع چیست. بلکه مهم شرایط کنونی مراجع و خواسته ی فعلی اوست. به همین دلیل، روی  هدف گذاری و خواسته‌های فعلی او تمرکز کرده و با تکنیک های مرتبط با این سبک سعی می‌کند مراجع را از نقطه ای که هست به نقطه مطلوبش برساند.

 در برخی دیگر از سبک‌ها حل مسئله، مورد تاکید قرار گرفته و مدلی به کار گرفته میشود که شخص بتواند راه حل مناسب پیدا کند.

جالب است بدانیم سبک هایی نیز وجود دارند که در آن ها کوچ اصلاً سوال چندانی نمی پرسد و بیشتر وقت جلسه به راهکار دادن و تکلیف خواستن از مراجع  می گذرد. البته از این سبک فقط در محل کار و به عنوان یک مدیر یا مربی ورزشی و  برای افراد کم سن و سال میتوان استفاده کرد. و برعکس در یکی دیگر از سبک ها مراجع خود، راهنمای خویش می شود و کوچ صرفاً به کار جمع بندی و همراهی مراجع می پردازد.

بنابراین با توجه به نکاتی که گفته شد، شاید بتوان سبک را مسیری دانست که یک کوچ برای سفر دونفره ی مراجع و خود انتخاب می کند و مدل، وسیله نقلیه ایست که متناسب با سبک به آن نیاز دارد. اگرقرار باشد از مسیر  دریا سفر کند ناچار قایق یا کشتی نیاز است و از جاده ی خاکی شاید باید پیاده کنار مراجع قدم بزند.

 حال به راحتی می‌توان درک کرد که  با توجه به نوع مسئله، موقعیت مراجع و روحیه ی او میتوان مدل کار در هر جلسه را انتخاب نمود. اما نکته ی مشترک میان همه ی سبکها و مدلها، همسو بودن با خواسته ی مراجع است.

امید که این خلاصه ی کوتاه درباره ی سبک و مدل مفید بوده باشد.

اینستاگرام: @lifecoaching_pouramini

@moje.zendegi

به اشتراک بگذارید

رزرو رایگان جلسه کوچینگ

برای آشنایی بیشتر با کوچ و کوچینگ یک جلسه رایگان با کوچ مرتبط با مسئله‌تان رزرو نمایید. علاوه بر آشنایی با کوچینگ، کوچ مسیر رسیدن به هدف مطلوب با کوچینگ را برای شما بیان خواهد نمود.

مربیگری در سازمانهای امروزی
مربیگری در سازمانهای امروزی

در نظریه های سازمان و مدیریت و نیز در عمل ، انسان هر روز نقش اساسی تری نسبت به گذشته می گیرد و سازمان ها

اعتماد به نفس در کوچینگ
اعتماد به نفس در کوچینگ

کاملاً معمول است که کوچ‌های جدید اعتماد به نفس ندارند و این کاملاً طبیعی است. با داشتن کوچ‌هایی با بیش از 15 سال ، این

عضویت در خبرنامه ایمیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

جلسه رایگان کوچینگ

برای دریافت جلسه رایگان کوچینگ فرم ذیل را تکمیل نمایید.