بازیابی اطلاعات حذف شده در ساختار زبانی مراجع،بخش دوم، بهرام برزگر، زمان مطالعه ۶دقیقه

[تعداد: 2    میانگین: 5/5]

بخش دوم
اقدامات نامشخص
یکی دیگر از حذفیات معمول هنگامی رخ می دهد که زبان ساختار سطح شامل کلمات یا عباراتی است که یک عمل را انتقال می دهند، اما رفتار مربوط به آن عمل مشخص نیست. این کلمات را واژه‌های عملی می نامیم. این کلمات چیزی را بیان می‌کنند که شخص می تواند انجام دهد. به عنوان مثال، “همکاری کردن” و “کمک کردن” افعال عملی هستند. دستور ساختار سطحی زیر را در نظر بگیرید و به سوالات مورد استفاده برای تعریف اقداماتی که برای هر یک از افعال نامشخص باید رخ دهد، توجه داشته باشید.
” ما باید با مشارکت همدیگر به همکاران خود کمک کنیم.”
برای کمک به همکاران خود چه کاری باید انجام دهیم؟
کارکنان باید چه کاری برای همکاری با یکدیگر انجام دهند؟
هنگامی که به افراد برای رسیدن به یک هدف کمک می کنید، شناخت اقدامات نامشخص مهم می شوند. به چالش کشیدن افراد برای تعریف رفتارهای خاص مرتبط با کلمه عمل (برای مثال، تأثیر گذاشتن، همکاری کردن) فرآیندی را شروع می کند که محتمل ترین راه برای موفقیت را به ارمغان می آورد. اکنون، مجددا روایت مارتا را برای اقدامات نامشخص مرور می کنیم.
“احساس می کنم گیر کرده ام. حس می کنم که باید بیشتر به طور فعالانه درگیر پیشرفت کاری خود بشوم. از انجام کاری که می کنم ، خوشحال هستم، اما احساس می‌کنم که چیزی از دست داده‌ام. در نقطه‌ای هستم که احساس می کنم اگر تلاش های یکپارچه ای برای ارتقاء حرفه‌ای خودم به نحوی انجام ندهم، فرصت‌ها از دست می روند و من هیچ گزینه‌ای ندارم جز اینکه در جایی که هستم بمانم. من باید خودم را به چالش بکشم. باید تصمیم بگیرم که چه باید بکنم.”
سوالات زیر اقدامات نامشخص پیدا شده در عبارت ” باید خودم را به چالش بکشم”را بازیابی می کند.
• به طور خاص چه کاری می توانید انجام دهید تا خودتان را به چالش بکشانید؟
• چگونه می خواهید خودتان را به چالش بکشید؟
آیا متوجه شدید که کلمه دیگری وجود دارد که عمل را نشان می دهد؟ کلمه فعالانه، به لحاظ دستوری یک قیداست. قیدی است که سوال هایی را که با ” چگونه” ، “چه زمان”، “کجا” و “چقدر” شروع می شوند را پاسخ می دهند. عبارت ساختار سطح “بیشتر بطور فعال درگیر بشوم” توضیح می دهد که چطور باید اتفاق بیفتد. همانطور که در این مثال استفاده شده است، ” درگیری فعالانه ” این است که چگونه مارتا فکر می کند که او باید در حرفه خود پیشرفت کند و با توجه به اینکه جمله گفته شده توسط مارتا یک عبارت ساختار سطحی است، رفتار مرتبط با آن باید شناسایی شود.
این سوال: “چطور می خواهید فعلانه تر پی گیر حرفه خود شوید؟” کمک می کند تا مارتا فکرش را روشن کند، به طوری که او یک نقشه داخلی مفید را برای رفتارهای مورد نیاز جهت هدایت خود ایجاد می کند.
لازم نیست که اجزا گفته های مراجع مانند افعال و قید را بشناسید. مهم است تشخیص بدهید چه زمانی کسی یک عمل را توصیف می کند اما رفتارهایی که انجام دهنده این عمل هستند را مشخص نمی کند. به عبارت دیگر، از شهود و مهارت های شنیداری خود استفاده کنید تا زمانی که مراجع سطح مورد نیاز خود را برای کمک به شما یا خودتان ارائه کند. اگر با قصد بازگرداندن حذفیات گوش کنید، درک بصری زبان شما کافی خواهد بود تا به مراجعین کمک کنید که اطلاعات محذوف شده را بازیابی کنید.

آیا علاقه مند به مطالعه بیشتر هستید:   به زودی : توزیع از طریق کوچینگ مال و سایت کتابراه

بازنویسی اشاره های(ارجاعات) نامشخص
این گفته را در نظر بگیرید: ” ما باید با مشارکت(همکاری) همدیگر به همکاران خود کمک کنیم:” کلمه “کمک و” همکاری”، شامل اقدامات نامشخص و همچنین ارجاعات نامشخص هستند.
ما باید برای کمک به همکارنمان با یکدیگر همکاری کنیم.
چه نوع کمکی (به طور خاص)؟
چه نوع (خاص) همکاری مورد نیاز است؟
با بازیابی ارجاعات نامشخص مربوط به افعال عملی، می‌توانید وضوح بیشتری را به روایت خود اضافه کنید.
سوالات زیر ارجاعات نامشخص مرتبط با اقدامات نامشخص در روایت مارتا را بازیاب می‌دهند.
• به چه شیوه ای باید “فعالانه درگیر” شوید؟
• چطور، به طور خاص، شما باید خودتان را به چالش بکشید؟
پس از شناخت ارجاعات نامشخص، رفتاری که بوسیله واژه های عملی ارائه میشود را می توان با دقت بیشتری شناسایی کرد.
استدلال نا مشخص (بیان نشده )
سرانجام، زمانی که مراجعین داستان خود را می گویند، این داستان در برگیرنده نظرات و نتیجه گیری می شوند، اما به ندرت منطق یا استدلال خود را در پشت این نظرات و نتیجه گیری ها به اشتراک می گذارند. منطق آنها عمیقا در نقشه های زبانی آنها دفن شده است. وقتی یک شخص یک بیانیه ساختار سطحی مانند “ما باید برای کمک به کارکنان خود باید با یکدیگر همکاری کنیم”، بخش مهمی از نقشه مفقود است: استدلالی که این نتیجه گیری را در بر می گیرد.
در حالی که پاسخ به این سوال ممکن است به صورت شهودی در متن مکالمه آشکار باشد، زمان های زیادی وجود دارد که روشن ساختن استدلال مراجع مفید است.
سوالات زیر، استدلال نامشخص را در روایت مارتا آشکار می سازند.
• چه چیزی باعث می شود اعتقاد داشته باشید که ” باید فعلانه در پیشرفت شغلی خود درگیر شوید”؟
• چه چیزی باعث می شود که احساس کنید که اگر “تلاش هماهنگ برای پیشرفت فرصت های شغلی خود نکنید، فرصت ها از دست می روند؟
استدلال نامشخص تقریبأ همیشه در زبان ساختار سطح مراجع وجود دارد؛ چالش برای بازیابی استدلال هایی است که بیشتر مربوط به بحث است. به یاد داشته باشید که سوالات خود را با استفاده از کلمات و عبارات خاص خود مراجع مطرح کنید.
پایان
برگردان :بهرام برزگر

بهرام برزگر

فلسفه زندگی: بهبود مستمر
تخصص ها:حسابداری - آموزش
تحصیلات: دکتری حسابداری
شغل: هیات علمی دانشگاه ، پژوهشگر، مترجم ، مولف
شیوه ارتباط از طریق ایمیل : yavesta@hotmail.com
بهرام برزگر
بهرام برزگر
فلسفه زندگی: بهبود مستمر تخصص ها: حسابداری - آموزش تحصیلات: دکتری حسابداری شغل: هیات علمی دانشگاه ، پژوهشگر، مترجم ، مولف شیوه ارتباط از طریق ایمیل : yavesta@hotmail.com

نظر کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما به اینترنت متصل نیستید