بازیابی اطلاعات حذف شده در ساختار زبانی مراجع، بهرام برزگر، زمان مطالعه ۴ دقیقه

[تعداد: 2    میانگین: 5/5]

بازیابی اطلاعات حذف شده در ساختار زبانی مراجع
بخش اول.
هدف از بازیابی حذفیات این است که به مراجعین در بازگرداندن یک تصویر کامل زبانشناختی از مدل خود از جهان کمک کند. سه دسته از حذفیات به طور خاص وجود دارد:
۱٫اشاره نامشخص
ساده ترین راه برای درک ارجاعات نامشخص، شروع با بیشترین وضوح است. در عبارت زیر اشاره نامشخص چه موردی است؟
“آنها باید وضعیت ما را درک کنند.”
رایج ترین اشاره نامشخص، زمانی است که مراجع به شخص یا گروهی از افراد اشاره دارد، اما آنها را نامگذاری نمی کند. با توجه به شناخت شما از متن مکالمه ها، به طور مستقیم می دانید که مراجع به کدام چیز (شخص) اشاره می کند. با این وجود، غیر ممکن است که مراجعین به شما یک روایت بدهند که در آن به افرادی اشاره می شود که مشخص نیست چه کسی هستند. در برخی موارد ممکن است مهم نباشد؛ با این حال، در مواردی دیگر وضوح در مورد افرادی که بازیگر اصلی هستند، ضروری است.
اگر مراجعین فقط افراد نامشخص را از نقشه زبانی خود حذف کنند، بازیابی اسامی نامشخص ساده خواهد بود، اما مسئله اصلی این نیست. عبارت پیش گفته مجددا بازبینی کنید ” آنها باید وضعیت ما را درک کنند”. چه چیزی در این گفتارکه دارای ساختار سطحی است نامشخص است؟ کلمه درک درباره چه چیزی است؟ بطور مشخص آنها باید چه چیزی را در مورد وضعیت ما درک کنند؟ این سوال کمک می کند تا بر نقشه‌های زبانی آنها تمرکز کنیم، طوری که جزئیات بیشتر اضافه شود. همچنین یک اشاره(ارجاع) نامشخص در رابطه با کلمه “وضعیت” وجود دارد. کدام وضعیت خاص است که مراجع به آن اشاره می کند؟ در واقع، در همین عبارت ساده با ساختار سطحی گفته، سه ارجاع نامشخص وجود دارد.
برای روشن تر شدن موضوع به مثال نمونه زیر توجه کنید:
“احساس می کنم گیر کرده ام. حس می کنم که باید بیشتر به طور حرفه‌ای درگیر در پیشرفت کاری خود بشوم. از انجام کاری که می کنم ، خوشحال هستم، اما احساس می‌کنم که چیزی از دست داده‌ام. در نقطه‌ای هستم که احساس می کنم اگر تلاش های هماهنگی برای ارتقاء حرفه‌ای خودم به نحوی انجام ندهم، فرصت‌ها از دست می روند و من هیچ گزینه‌ای ندارم جز اینکه در جایی که هستم بمانم. من باید خودم را به چالش بکشم. باید تصمیم بگیرم که چه باید بکنم.”
روایت کوتاه مارتا حاوی چندین اشاره مهم و نامشخص است. اشاره‌های نا‌مشخص همراه با سوالات پیشنهادی برای بازیابی اطلاعات مفقوده، ذکر شده است.
مراجع “اکنون احساس می کنم گیر کرده ام.”
کوچ: در حال حاضر “احساس می کنید که در چه جنبه ( مسیری) گیر کرده اید؟”
مراجع: من باید بیشتر در پیشرفت کاری‌ام درگیر شوم.
کوچ: در کدام جنبه خاص از حرفه خود باید درگیر شوید؟
کوچ: به طور خاص به چه نحوی، باید بیشتر “فعالانه درگیر” شوید؟
مراجع: احساس می کنم که چیزی را گم کرده ام.
کوچ: بطور خاص چه چیزی را ” گم کرده اید”؟
مراجع:”فرصت های من از دست خواهند رفت.”
کوچ: چه “فرصت های” خاصی را از دست خواهید داد؟
در حالی که ممکن است اشاره های نا‌مشخص دیگری نیز وجود داشته باشد که ارزش آن در روایت مارتا قابل بررسی باشد ، بازیافت موارد حذف شده فوق از دیدگاه کوچ بسیار مفید خواهد بود. هر بار که یک اشاره نامشخص را بازیابی می کنید، وضوح را به مکالمه اضافه می شود و بازتاب بهتری از مراجع ارائه می کند. به عنوان مثال، فرض کنید که مراجع می‌گوید که او می خواهد خود را قاطع تر کند. بازیابی اشاره نامشخص مرتبط با کلمه “قاطع” باعث می شود که مراجع در مورد آنچه که می خواهد و مد نظر دارد ،دقیق تر ومشخص تر شود.
ادامه دارد….
بخشی تلخیص شده از کتاب کوچینگ موثر
مترجم : بهرام برزگر

آیا علاقه مند به مطالعه بیشتر هستید:   نقشه، قلمرو نیست. بهرام برزگر، زمان مطالعه 3 دقیقه

بهرام برزگر

فلسفه زندگی: بهبود مستمر
تخصص ها:حسابداری - آموزش
تحصیلات: دکتری حسابداری
شغل: هیات علمی دانشگاه ، پژوهشگر، مترجم ، مولف
شیوه ارتباط از طریق ایمیل : yavesta@hotmail.com
بهرام برزگر
بهرام برزگر
فلسفه زندگی: بهبود مستمر تخصص ها: حسابداری - آموزش تحصیلات: دکتری حسابداری شغل: هیات علمی دانشگاه ، پژوهشگر، مترجم ، مولف شیوه ارتباط از طریق ایمیل : yavesta@hotmail.com

نظر کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما به اینترنت متصل نیستید

همره می شوم