نقشه، قلمرو نیست. بهرام برزگر، زمان مطالعه ۳ دقیقه

[تعداد: 2    میانگین: 3/5]

نقشه، قلمرو نیست
از دوران کودکی، هر یک از ما به شیوه های مختلفی جهان پیرامونی خود را تجربه کرده ایم. بر اساس این تجربیات، ما تصویر منحصر به فرد خود از جهان هستی را توسعه می دهیم. در اصطلاح برنامه نویسی نورولوژیکی، این تصویر به عنوان مدل ما از جهان شناخته می شود (model-of-the-world). چنین تصویری در واقع بشکل مدلی غیر کلامی است . اما زبان را می توان برای بیان و ارتباط جنبه های این تصویر استفاده کرد. به عنوان مثال، اگر من به شما بگویم، ” برای آلن کار کردن با … دشوار است؛” این کلمات یک نمایش زبان شناختی از یک باور است که در مدل ( M-O-W) من وجود دارد که از تجربه شخصی من با آلن تکامل یافته است. از این رو، زبان مشابه با یک نقشه است، زیرا همانطور که نقشه به عنوان نمایشی از قلمرو است و نه خود قلمرو، زبان نمایشی از M-O-W ی ما است، اما نه خود M-O-W.
“نقشه، همسان قلمرو نیست اما اگر درست باشد، ساختار مشابهی نسبت به قلمرو دارد که می تواند سودمند باشد. “(کورزیبسکی، ۱۹۹۴، ص ۵۸) بنابراین، زبان با داشتن وظیفه ای به عنوان یک نقشه، ارائه کننده قلمرو است که در واقع نشان دهنده مدل شناخت ما از جهان است.
بر اساس دیدگاه ریچارد بندلر و جان گریندر (۱۹۷۵)، کاملترین و دقیقترین توصیف های زبان شناختی از مدل دنیای مراجعین، زبان ساختار عمیق است. زبان ساختار عمیق بهترین شیوه برای برقراری ارتباط با M-O-W یک مراجع است، زیرا حاوی جزئیات و غنای زبان‌شناسی کافی از مراجع و همچنین درک کوچ از پیام و روایت مراجع است. شوربختانه مردم معمولأ از زبان ساختار عمیق استفاده نمی کنند: آنها تمایل دارند در زبان ساختار سطح صحبت کنند. زبان ساختار سطح تنها ” جلوه‌ای از زبان ساختار عمیق را به نمایش می گذارد. ” (بندلر و گریندلر، ۱۹۷۵، ص ۴۱). به عبارت دیگر، زبان ساختار سطحی یک نسخه کوتاه از زبان ساختار عمیق شخص است و فاقد جزییات لازم برای برقراری ارتباط جهت کوچینگ موثر است . برای درک بهتر موضوع ، فرض کنید شما به نقشه های گوگل دسترسی دارید تا مکان خاصی را در ایالات متحده پیدا کنید. هنگامی که نقشه برای اولین بار باز می شود، یک نمای کلی از محدوده مورد نظر است که برای پیدا کردن نقطه مورد نظر نمی تواند فایده چندانی داشته باشد. برای دیدن جزئیات بیشتر، باید “بزرگنمایی” کنید. عادت های زبانی مراجعین به همین شیوه عمل می کنند؛ هنگامی که آنها در مورد وضعیت فعلی خود، چالش ها، دلایل یا نگرانی های خود صحبت می کنند معمولأ از زبان ساختار سطح استفاده می کنند. اگر مراجعی بگوید، ” برای آلن کار کردن با … دشوار است؛” جزئیات مهم حذف شده اند (به عنوان مثال، اینکه به چه شیوه ای کار کردن برای آلن دشوار است، چه دلایلی منجر به این می شود که فکر کنم کار کردن با… دشوار است، و چه چیزی از آلن انتظار دارم که تا کنون تجربه نکرده ام … ). بازیابی اطلاعات مفقوده در ساختار زبان مراجعین ، تفکر آنها را روشن می کند.
ترجمه و تلخیص بهرام برزگر

آیا علاقه مند به مطالعه بیشتر هستید:   چالش تک پرسشی، بهرام برزگر (زمان مطالعه 3 دقیقه)

بهرام برزگر

فلسفه زندگی: بهبود مستمر
تخصص ها:حسابداری - آموزش
تحصیلات: دکتری حسابداری
شغل: هیات علمی دانشگاه ، پژوهشگر، مترجم ، مولف
شیوه ارتباط از طریق ایمیل : yavesta@hotmail.com
بهرام برزگر
بهرام برزگر
فلسفه زندگی: بهبود مستمر تخصص ها: حسابداری - آموزش تحصیلات: دکتری حسابداری شغل: هیات علمی دانشگاه ، پژوهشگر، مترجم ، مولف شیوه ارتباط از طریق ایمیل : yavesta@hotmail.com

نظر کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما به اینترنت متصل نیستید

همره می شوم