روش های بالا بردن اعتماد به نفس

روش های بالا بردن اعتماد به نفس

شاید شما هم زیاد شنیده باشید و یا افرادی را در دور و بر خود دیده باشید که می خواهند کاری را شروع کنند و یا ادامه دهند ولی همیشه فکر  می کنند که اعتماد به نفس لازم را ندارند و دائم در رابطه با پایین بودن اعتماد به نفس خود را سرزنش می کنند و یا به دنبال روش هایی هستند که اعتماد به نفس خود را بالا ببرند.

تحقیقات نشان داده است که یکی از عواملی که به این مساله دامن می زند ، دست کم گرفتن خود است. درصد بالایی از افراد این عادت منفی را دارند که خود را دست کم گرفته و وضع خود را بیش از اندازه وخیم بدانند. به عنوان مثال این جملات را شاید بارها از افراد مختلفی شنیده اید که خودتان از شنیدن این جملات تعجب کرده اید:

بیش از اندازه چاق هستم. خوب نیستم . هیچوقت هیچ کاری را نمی توان درست انجام دهم.

آیا شما تا بحال دچار این گرایش متداول شده اید؟

اشکال این گرایش این است که به جنبه های خارق العاده و صفات مثبت و توانمندی های خود اهمیتی نمی دهید و یا اینکه نمی شناسید، و از آنجا که زوم تان بر روی نکات منفی است همیشه هم شواهدی را مبنی بر تایید آن افکار خود می یابید، چرا که همه ما به دنبال یافتن تایید فرضیات خود هستیم.

به عنوان مثال وقتی که ذهن شما کاملا معطوف به 4 کیلو اضافه وزنی که دارید باشد که نمی توانید کاهش دهید و دائم دور کمر خود را اندازه گیری می کنید، نعمت سلامتی کامل خود را کاملا فراموش می نماییدکه مهمترین امر است .

اگر به هر دلیلی خود را دست کم بگیرید، در هر صورت گواهی بر حقانیت خود خواهید یافت و در نتیجه اعتماد به نفس شما نیز به مرور کم خواهد شد و احساسات منفی زیادی را در طول روز تجربه خواهید کرد.

مساله این است که با دست کم گرفتن خود کار تا همینجا متوقف نمی شود بلکه دست کم گرفتن موجب می شود که دیگران تصور کنند که شما نوعی احساس گناه دارید و افرادی که معمولا خود را دست کم می گیرند افرادی شاکی به نظر می رسند که ارزشی برای زندگی خود قائل نیستند و بعلاوه الگوی بدی برای فرزندان، خانواده و دوستان خود به حساب می آیند.

مسلم است که هر فردی جنبه هایی دارد که می تواند و می خواهد اصلاح نماید. به عنوان مثال می خواهم زود از کوره در نروم و عصبانی نشوم و در واقع سریع به حوادث واکنش هیجانی نشان ندهم و این هم کاملا صحت دارد ولی باید توجه کنیم به این مساله که این جنبه از زندگی من مساوی با تمام من نمی باشد و فکر نکنم که چون از کمال دور هستم به خود صدمه زده و مدام خود را سرزنش نمایم و خود را دست کم بگیرم.

آگاه باشید که برای اصلاح هر موردی در خود، بدترین کار انتقاد و سرزنش خود است. در حالیکه در مقابل اگر بپذیرم که قابلیت بالایی برای پیشرفت و تغییر در من است و من می توانم هر آنچه را که بخواهم با برنامه و پشتکار در خود تغییر دهم، کافی است صبور باشم و  متعهد به برنامه ی تغییر خود باشم.

در این مسیر یکی از ابزارهایی که می تواند به افراد کمک زیادی نماید کمک گرفتن از خدمات یک کوچ است، چرا که یک کوچ بدون قضاوت و با گوش شنوا آماده است که مراجع را کاملا بشنود و  افراد را کاملا برای حل مسائل خود توانمند می بیند و همواره در طول مسیر تغییر، همراه با مراجعان خود هست تا مراجعان بتوانند به خودآگاهی دست یافته و توانمندیهای خود را در خود ببینند. زوم و تمرکز یک کوچ بر توانمندی های مراجع می باشد و همین امر کمک می کند که با همدلی و رابطه اعتمادی که در طول جلسات بین کوچ و  مراجع اتفاق می افتد ، فرایند تغییر و تحول به آرامی و پیوسته اتفاق بیافتد.

در آخر خاطر نشان می کنم که هیچ کس میل ندارد از شما بشنود که شما خود را دست کم  بگیرید و امیدوارم درک کنید که این صفت تا چه حد مخرب است. هیچ یک از ما کامل نیست و دست کم گرفتن ، درمان این درد و واقعیت زندگی نمی باشد. خود را دست کم نگیرید.

نویسنده : ژیلا سلیمی

[block id=”zhila-salimi”]

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
رزرو رایگان جلسه کوچینگ

برای آشنایی بیشتر با کوچ و کوچینگ یک جلسه رایگان با کوچ مرتبط با مسئله‌تان رزرو نمایید. علاوه بر آشنایی با کوچینگ، کوچ مسیر رسیدن به هدف مطلوب با کوچینگ را برای شما بیان خواهد نمود.

ماتریس آنسوف در توسعه کسب و کار

ایگور آنسوف می‌گوید هرگاه خواستید کسب و کارتان را توسعه دهید، به 4 گزینه دقت کرده و در چارچوب آن تصمیم بگیرید. آن چهار گزینه

چرا به کوچ نیاز داریم بخش اول

مهم ترین دلایلی که نیاز شما به کوچ را مشخص میکند کوچینگ رابطه ی عمیق و تاثیرگذاری است که مراجع به واسطه سوال هایی که

عضویت در خبرنامه ایمیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

جلسه رایگان کوچینگ

برای دریافت جلسه رایگان کوچینگ فرم ذیل را تکمیل نمایید.