تعریف کوچینگ

تعریف فدراسیون بین‌الملی کوچینگ(ICF) از کوچینگ چیست؟

“کوچینگ یک همکاری و مشارکت بین کوچ و مراجع است؛ که در طی آن، مراجع با استفاده از تفکر عمیق و خلاقیت خود، توانایی‌های شخصی و حرفه‌ای خود را افزایش می‌دهد.”

در این ویدیو تیمور میری بنیان‌گذار آکادمی کوچینگ فارسی‌زبانان به سوال متداول کوچینگ چیست؟ از دید یک کوچ و از دید یک شخص که می‌خواهد با یک کوچ کار کند (مراجع) پاسخ می‌دهد.

“کوچینگ در مورد تغییر و تحول است، کوچ یک شتاب‌دهنده برای ایجاد تغییر است. برای اینکه تغییر ماندگار باشد و عادات جدید به‌طور ریشه‌ای جایگزین شود. کوچ مانند یک آینه شفاف است که گویی روبروی شما قرار گرفته و بدون هیچ‌گونه قضاوتی درون شما را به شما منعکس می‌کند. کوچ شما را باور دارد و تلاش می‌کند تا شما خود را از تاریکی نجات دهید؛ کوچ کمک می‌کند تا شما قسمتی از درونتان را که ندیده اید، ببینید.”

کوچینگ چیست از دو دید متفاوت

یکی از سوال‌هایی که زیاد می‌شنوم این است که کوچینگ چیست تجربه دور دنیا با این لغت و حرفه، نسبتا کم است و حق دارند که این را بدانند. من این سوال کوچینگ چیست را دو قسمت می‌کنم. قسمت اول از دنیای کوچ و قسمت دوم از دنیای کسی که نیاز دارد با کوچ مراجعه کار ‌کند.

کوچینگ، از دنیای کوچ

کوچ خواستار ایجاد یک ارتباط موثر با فردی است که می‌خواهد با او کار کند یعنی یک زیربنا یا یک پی بکشد که این پی بسیار محکم است. این شامل رازداری، امنیت، احساس اعتماد و اطمینان است و این عوامل سبب می‌شوند تا فرد بتواند به‌راحتی با کوچ خود ارتباط برقرار کند و تمام مشکلات و دغدغه‌اش را بدون هیچ واهمه‌ای بیان کند و به خودش اجازه دهد حرف‌هایی را بزند که با بقیه مطرح نمی‌کند. ایجاد این جو، خود یک مهارت است که این امنیت و اعتماد را به وجود میاورد. سوالی مطرح می‌شود که کوچ‌های حرف‌هایی، طبق یک چهارچوب خاص و یک اصول اخلاقی مشخص، چه کسانی هستند؟ چگونه این اتفاقات را رقم می‌زنند؟ در اینجا اصول اخلاقی می‌گوید، کوچ مانند یک آیینه شفافی عمل می‌کند که اگر واقعیتی را می‌بیند، آن را جلوی شما می‌گذارد تا خودتان آن را ببینید. این آیینه هیچ‌گونه قضاوتی برای شما نمی‌کند اما اگر قضاوت کند، این آیینه چندان آیینه شفافی نیست. اگر شما این آیینه را قبول ندارید، ما شمارا قبول داریم و میگوییم شاید این آیینه درست نبوده برای همین یک آیینه دیگر مقابلتان قرار می‌دهیم.

کوچ حرفه‌ای

یک کوچ حرفه‌ای یعنی رازداری و عدم قضاوت. یک کوچ، احترام مراجع کننده‌اش را حفظ می‌کند و شما را باور دارد و شما را حتی از خودتان بهتر می‌شناسد که شما می‌توانید. پس یک کوچ، یک فردی است که باورهای درونش بیرون می‌آید و خودش را نشان می‌دهد. در عین‌ حال که قضاوت ندارد و در خدمت است؛ من یک بخش دیگر به این اضافه کردم که همان ۱۱صلاحیت فدراسیون بین‌المللی کوچینگ (ICF) است که می‌توانیم یاد بگیریم. در حقیقت این مهارت‌ها، همان جعبه ابزاری است که دور کمر من بسته شده. پس هنر من این است که چه زمانی از این استفاده بکنم که بتوانم یک اثری بگذارم. زمانی که لازم است، آیینه را بگذارم یا زمانی که لازم است یک نوری بیندازم و جایی که شما نمی‌بینید را بتوانید ببینید و وقتی آن را دیدید، می‌توانید بهترین تصمیم را برای خودتان بگیرید. وقتی این موارد را کنار هم قرار می‌دهیم، من کوچ در خدمتم و در این شراکت دارم قوی عمل می‌کنم.

هدف مراجع

در بخش دوم سوال کوچینگ چیست، قسمت مراجع که می‌خواهد وارد شود، به دنبال ایجاد یک تغییر است. او چیزی را می‌خواهد که الان ندارد. معمولا این را می‌خواهد و خودش به دنبال آن رفته اما یا سرعتش کم بوده یا ظاهرا نمی‌شود به آن رسید و یا هر دو. پس اینجا این شخص کمک لازم دارد و می‌خواهد این خلا را پر کند. این دغدغه مراجع است اما دغدغه کوچ چیست دغدغه کوچ این است که مراجعش به چیزی که می‌خواهد، برسد و یکی از تفاوت‌های کوچ با حرفه‌های دیگر این است که کوچ باید بداند مراجعش در حال حاضر کجاست و به کجا می‌خواهد برسد و وقتی مراجع می‌داند الان کجاست و آن شفافیت و وضوح پدیدار شود که کجا می‌خواهد باشد، اینجا در این بین یک فاصله به وجود می‌آید و می‌تواند این را ببیند و اینجاست که کوچ با ابزارهایی که دارد و آن محیط و ارتباطی که ایجاد کرده، اقدام می‌کند و در واقع حرکت ایجاد می‌کند و قدم‌هایی برای مراجع ایجاد می‌کند که به سمتی که می‌خواهد برود.

چنانچه این قدم‌ها با تشویق، ترغیب و قدردانی همراه باشد و تمام این مهارت‌ها کمک کند که این مراجع، قوت درون، استعدادها و توانمندی‌هایش را بیشتر بشناسد، اقدام و برنامه‌ریزی برای رسیدن به خواسته مراجع با تعهد، کامل می‌شود. همان کاری که مراجع مسئول آن است و برای انجام آن اقدام می‌کند و یک نفر را در کنارش دارد که می‌داند آن فرد در تمام طول مسیر همراه اوست و هر موقع بخواهد می‌تواند از او کمک بگیرد و مانند این نیست که من به‌عنوان یک مدرس یک چیزی یاد می‌دهم و شما پس از بیرون رفتن از آنجا دوباره به عادت‌های قبلی‌تان بازمی‌گردید یا من روانشناس نیستم که شما را به گذشته ببرم و بخواهم مشکلات گذشته را حل کنم. من در جایی شما را می‌بینم که توانمند هستید؛ یعنی همین الان و قصد دارید بیشتر توانمند شوید. همچنین یک Mentor هم نیستم که بخواهم تجربیاتم را به شما بگوییم تا از آن‌ها استفاده کنید. مشاور هم نیستم چون قرار نیست به شما بگویم چه کار کنید. بلکه من به عنوان یک کوچ قرار است با کسی که هستم و با آن جعبه ابزارم و ارتباطی که ایجاد شده، دنیای درونی شما را با چراغ‌قوه یا آن آیینه نمایان کنم تا شما ببینید و بخواهید که برای هدفتان اقدام کنید.

منبع: آکادمی بین‌المللی کوچینگ فارسی زبانان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از کوکی ها استفاده می کند تا تجربه مرور بهتری را به شما ارائه دهد. با مرور این وب سایت ، شما با استفاده از کوکی ها موافقت می کنید.